Qindra ton ushqime me ndihma humanitare po shkarkohen në Rripin e Gazës

Qindra ton ushqime me ndihma humanitare po shkarkohen në Rripin e Gazës

Luftimet e ashpra midis trupave izraelite dhe krahut ushtarak të Hamasit vazhdojnë në Rripin e Gazës, ku, pas disa ditësh bllokadë të plotë të enklavës, më shumë se treqind paleta me ndihma humanitare u shkarkuan, nga ushtria e SHBA.

“Mbi 300 paleta me ndihma humanitare”, të parat që hynë në enklavë përmes dokut të përkohshëm të ngritur nga ushtria amerikane në Rripin e Gazës, mundën të shkarkoheshin, njoftuan forcat e armatosura izraelite.

Nga ana e tij, Hamasi theksoi në deklaratën e vet se “asnjë rrugë e shpërndarjes së ndihmave, duke përfshirë dok, nuk është një alternativë ndaj rrugëve tokësore nën mbikëqyrjen palestineze”.

Pas disa ditëve të ndihmave humanitare që u bllokuan për të arritur në enklavën e rrethuar palestineze ku rrezikohet uria, ushtria amerikane njoftoi të premten se “rreth 500 ton (ndihmë) do të dërgohen brenda ditëve të ardhshme”.

Londra njoftoi nga ana e saj se një ngarkesë me ndihma humanitare britanike ishte “dorëzuar” në bregdetin e Gazës, njëkohësisht “me ndihmën e SHBA-së dhe Emirateve të Bashkuara Arabe” përmes korridorit detar nga Qiproja, ndërsa Franca tha se një anije e marinës e cila kishte lundruar nga Qipro ka nisur shkarkimet në dok artificial.

Në të njëjtën kohë, ushtria izraelite kreu bombardime të reja në Rafah, ku sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Hamasit, dy të vdekur u raportuan në kampin e refugjatëve Berbera, në pjesën qendrore të qytetit.

Në muajin e tetë të luftës me Hamasin, forcat e armatosura izraelite njoftuan dje se gjetën në Rripin e Gazës trupat e tre pengjeve izraelitë që ishin rrëmbyer më 7 tetor dhe i riatdhesuan.

Pengët u “marrë peng” dhe “vrarë brutalisht” nga Hamasi teksa u përpoqën të largoheshin nga festivali muzikor Nova në jug të Izraelit, tha zëdhënësi ushtarak izraelit, gjeneralmajor Daniel Hagari.

Në të njëjtën kohë, ushtria izraelite raportoi dje se “ndoshta betejat më të vështira” po zhvillohen në Jabalia që nga fillimi i operacioneve të saj tokësore në enklavë në fund të tetorit. Gjashtë persona u vranë kur shtëpia e tyre u granatua në këtë zonë, sipas Mbrojtjes Civile Palestineze.

Ushtria izraelite tha se kishte përfunduar një operacion në distriktin Zaitoun të qytetit të Gazës (në veri) pas një jave të “sulmeve precize” në të cilat “mbi 90 terroristë” u vranë, tha ajo.

Më shumë se 35,300 palestinezë, shumica dërrmuese e tyre civilë, janë vrarë që nga shpërthimi i luftës, sipas të dhënave nga ministria e shëndetësisë e Hamasit.

Në të njëjtën kohë, një zyrtar lokal i krahut të armatosur të Xhihadit Islamik Palestinez në Jenin, në pjesën veriore të Bregut Perëndimor të pushtuar, u vra në një sulm ajror izraelit, njoftoi sot Lëvizja, ndërsa të njëjtin informacion njoftoi edhe Forcat e armatosura izraelite dhe Autoriteti Palestinez.

Apeli nga 13 vende

Izraeli e ka bërë të qartë synimin e tij për të “intensifikuar” operacionin tokësor me qëllimin e deklaruar për eliminimin e radhëve “të fundit” të Hamasit, pavarësisht shqetësimeve të komunitetit ndërkombëtar për fatin e qindra mijëra civilëve që u larguan, në këtë qytet.

Trembëdhjetë vende – Japonia, Kanadaja, Zelanda e Re, Britania, Australia, Koreja e Jugut dhe shtatë shtete anëtare të BE-së (Gjermania, Franca, Italia, Danimarka, Finlanda, Holanda, Suedia) së bashku kërkuan që të mos sulmohet në shkallë të gjerë tokësore në Rafah, por Kryeministri izraelit e cilëson këtë operacion si “vendimtar”.

Në apelin e tyre të përbashkët, 13 vendet bëjnë thirrje gjithashtu për “përpjekje shtesë” për të rritur rrjedhën e ndihmës ndërkombëtare “nëpër të gjitha pikat e kalimit, duke përfshirë Rafah”.

Aleati i tij kryesor ndërkombëtar Uashingtoni, i cili gjithashtu kundërshton nisjen e një ofensive tokësore në shkallë të plotë në Rafah, njoftoi një vizitë të këshilltarit të sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë në Izrael për bisedime nesër të dielën, pas një ndalese në Arabinë Saudite sot.

Pas vendosjes më 7 maj të njësive të ushtrisë izraelite në anën palestineze të pikës kufitare Rafah, qeveritë izraelite dhe egjiptiane kanë fajësuar njëra-tjetrën për mbylljen e kalimit, i cili është vendimtar për ndihmën humanitare. Traditat gjithashtu përballen me shumë probleme përmes pasazheve Kerem Shalom dhe Eretz.

Në këtë sfond, Uashingtoni njoftoi dje se largoi me nxitim 17 mjekë amerikanë që ishin bllokuar në enklavën palestineze.

‘Bota është tmerruar’

Pasi ushtria izraelite urdhëroi civilët të largoheshin urgjentisht nga Rafahu lindor më 6 maj në pritje të një ofensive tokësore në shkallë të plotë, “640,000 njerëz” janë larguar, përfshirë “40,000 më 16 maj”, sipas Zyrës së Koordinimit. i Çështjeve Humanitare (OCHA) të OKB-së.

Nga 2.4 milionë banorët e Rripit të Gazës, afërsisht 1.4 milionë, banorë dhe kryesisht të zhvendosur nga armiqësitë, ishin si më parë në Rafah, në kufirin e mbyllur me Egjiptin.

“Njerëzit janë të tmerruar dhe përpiqen të ikin” në veri dhe në bregdet, një detyrë “shumë e vështirë, pasi nuk ka asnjë rrugë të sigurt për t’u larguar nga Rafah, nuk ka vend të sigurt në Rripin e Gazës”, nënvizoi Jens Lerke, një zëdhënës i OCHA. .

Lufta shpërtheu më 7 tetor, kur krahu ushtarak i Hamasit dhe organizatave të tjera palestineze nisi një sulm të paprecedentë në zonat jugore të territorit izraelit, duke vrarë më shumë se 1,170 njerëz, shumica e tyre civilë, sipas një raporti të AFP-së të dhëna.

Nga 252 kryesisht izraelitë ose shtetas të dyfishtë të rrëmbyer atë ditë, 125 mbeten peng në enklavë, por 37 prej tyre besohet të jenë të vdekur, sipas ushtrisë izraelite.

Në Rripin e Gazës, 279 ushtarë izraelitë janë vrarë, sipas shifrave zyrtare, që nga fillimi i operacioneve tokësore në fund të tetorit në enklavë, ku Hamasi – i cilësuar si një organizatë terroriste nga Izraeli, SHBA dhe BE – mori pushtetin në vitin 2007.

LEXO EDHE:

Back to top button