Rama uron që marrëveshja e panënshkruar të kthehet në realitet të ri mes Kosovës e Serbisë

Rama uron që marrëveshja e panënshkruar të kthehet në realitet të ri mes Kosovës e Serbisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reaguar pas pajtueshmërisë së Kosovës dhe Serbisë në orët e vona të së shtunës mbi aneksin e zbatimit të planit evropian.

Rama është shprehur se shpreson që arritja e marrëveshjes së panënshkruar Kosovë-Serbi të mos jetë tjetër mashtrim ballkanik.

“Le të shpresojmë që djalli të mos fshihet në detaje sonte dhe që marrëveshja e rënë dakord por e pa nënshkruar të mos jetë një tjetër mashtrim ballkanik! Përndryshe kjo do të ishte një arritje historike që do të shpallte një pranverë të shumëpritur në marrëdhëniet mes dy kombeve më të mëdha të Ballkanit”, ka shkruar Rama në Twitter.

Ai ka uruar që marrëveshja e panënshkruar të kthehet në realitet të ri, “të pakthyeshëm mes Kosovës dhe Serbisë, shqiptarëve dhe serbëve, Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Evropian”.

LEXO EDHE:

Back to top button