Reali përmbysi Barcelonën dhe sfidon Efesin në finale

Skuadra turke e Anadolu Efes dhe ajo spanjolle e Real Madridit, janë dy finalistët e edicionit 2021-2022 të Euroligës në basketboll për meshkuj. Ndeshjet gjysmëfinale të “Final Four” u zhvilluan në Beograd, ku nuk munguan befasitë.

Kampionët në fuqi të Anadolu Efes fituan falë një gjuajtje të saktë në sekondën e fundit nga distanca të Micic (15 pikë). Një ndeshje që dukej se po shkonte drejt kohës shtesë, por turqit treguan se janë kampionët në fuqi dhe e merituan fitoren. Më të mirët në këtë ndeshje ishin Larkin me 21 pikë e Brajant me 16 për turqit. Për Olympiakosin, u dallua MekKisiç me 12 pikë.

Në gjysmëfinalen tjetër, Real Madrid fitoi 86-83 ndaj Barcelonës në derbin spanjoll. Edhe këtu një rezultat i papritur, pasi katalanasit udhëhiqnin me 11 pikë, pas përfundimit të pjesës së parë, ndërsa në të dytën erdhi përmbysja e ekipit madrilen. Për Barcelonën u dallua Mirotic me 26 pikë, por që smjaftuan për të evituar humbjen. Për Rea Madrid, Yabusele e Causeur realizuan nga 18 pikë secili, mbështetur edhe nga Llull me 15 pikë. Finalja do të luhet më 21 maj.

LEXO EDHE:

Back to top button