Redukton stresin oksidativ dhe inflamacionin: Për një shëndet të mirë të trurit, hani më shumë nga këto 3 ushqime

Redukton stresin oksidativ dhe inflamacionin: Për një shëndet të mirë të trurit, hani më shumë nga këto 3 ushqime

Shëndeti kognitiv është jashtëzakonisht i rëndësishëm dhe për ta ruajtur atë në jetën e mëvonshme, mjeku këshillon të hani disa ushqime.

Shëndeti i trurit varet nga shumë faktorë dhe ushqimi luan një rol të rëndësishëm në përmirësimin e funksioneve njohëse (kujtesa, perceptimi, përqendrimi). Dr. Eric Netkin zbulon ndikimin e disa ushqimeve në shëndetin e trurit. Ai tregon tre lloje ushqimesh që duhet të jenë pjesë e dietës sonë të përditshme për të mbajtur trurin të shëndetshëm, pra për të përmirësuar përqendrimin dhe kujtesën.

1. Skumbri

Acidet yndyrore omega-3 janë të nevojshme për shëndetin e trurit, dhe ato gjenden më së shumti në peshqit yndyrorë, si sardelet, skumbri, toni, salmoni, pasuar nga farat chia dhe arrat. Ato yndyrna ndihmojnë qelizat e trurit të funksionojnë, shpjegon doktori.

2. Portokalli

Antioksidantët janë thelbësorë për të luftuar stresin oksidativ dhe inflamacionin, të cilat mund të dëmtojnë qelizat e trurit dhe të dëmtojnë funksionin kognitiv.

“Frutat, si portokalli, boronicat dhe perimet, si specat dhe lakra jeshile, janë të pasura me vitamina C dhe E, të cilat luftojnë stresin oksidativ dhe inflamacionin”, thotë doktori.

 

Përfshirja e një shumëllojshmërie frutash dhe perimesh shumëngjyrëshe në dietën tuaj siguron që ju të merrni lëndë ushqyese të rëndësishme që mbrojnë shëndetin e përgjithshëm të trurit.

3. Kos

“Ushqimet e fermentuara si kosi, së bashku me suplementet probiotike, mund të përmirësojnë shëndetin e zorrëve. “Bakteret e shëndetshme të zorrëve mund të ndikojnë në prodhimin e neurotransmetuesve, të zvogëlojnë inflamacionin dhe të përmirësojnë funksionin njohës”, këshillon Dr. Netkin.

 

Duke mbështetur shëndetin e zorrëve, ne mund të ndikojmë pozitivisht në shëndetin e trurit.

LEXO EDHE:

Back to top button