Ushqimi i preferuar i mbretërve dhe presidentëve: Obama për pak sa nuk shkaktoi një skandal diplomatik për djathin

Ushqimi i preferuar i mbretërve dhe presidentëve: Obama për pak sa nuk shkaktoi një skandal diplomatik për djathin

Një koleksion i menyve shtetërore i nxjerrë së fundmi në ankand në Paris ofron një vështrim unik në 150 vjet histori diplomatike dhe gastronomike.

Ndër 4000 menutë që do të jenë në dispozicion për blerje, më e vjetra është nga një darkë perandorake e vitit 1868 e organizuar nga Napoleoni III, e lyer me disa pika verë. Menutë ofrojnë njohuri për atë që hëngrën anëtarët e familjes mbretërore, shtetarët dhe diktatorët – nga John F. Kennedy dhe Nelson Mandela, Saddam Hussein dhe Vladimir Putin, në një vakt të bollshëm në Versajë për Mbretin e Britanisë Charles III vitin e kaluar.

Vlerësuar nga 10 deri në 1500 euro secila

Menutë u mblodhën me obsesion nga Christophe Margin nga Lioni, i cili i nxori në ankand përmes shtëpisë së ankandeve “Millon” dhe vlejnë nga 10 deri në 1500 euro. Disa prej tyre janë të shtypura në mëndafsh të bukur dhe ai i përdorur në darkën shtetërore për nder të presidentit amerikan Jimmy Carter ka një litografi origjinale të piktorit Marl Chagall.

Ata gjithashtu theksojnë logjistikën e ndërlikuar për momente të rëndësishme diplomatike, siç është 70-vjetori i zbarkimit të Normandisë në vitin 2014, kur presidenti i atëhershëm Francois Hollande duhej të nxitonte nga një drekë me presidentin e SHBA-ve, Barack Obama, në tjetrën me Putinin.

Obama për pak sa nuk shkaktoi një skandal diplomatik

Pasi shijoi një sallatë me karavidhe blu dhe peshk deti të pjekur, Obama ngatërroi kohën dhe kërkoi një pjatë djathi që nuk ishte në menu, gjë që për pak sa nuk shkaktoi një incident diplomatik.

Por e gjithë kjo nuk është asgjë në krahasim me vaktin e 23,000 kryetarëve vendas, të mbajtur në vitin 1900 në kopshtin Tuileries, i cili kërkonte mbulesa tavoline shtatë kilometra të gjata, 125,000 pjata, 600 kuzhinierë, 2,200 kamerierë, 1,200 litra majonezë dhe 39,000 shishe verë.

Presidenti francez zakonisht ka fjalën e fundit për menunë, por ajo është e përshtatur sipas shijeve të të ftuarve. Gjatë një vizite shtetërore, Mbretëreshës Elizabeth II iu ofruan dy zgjedhje – me ose pa foie gras – nga frika se mos ofendonte trashëgimtarin e saj të fronit të ndërgjegjshëm për mjedisin.

Mbretëresha me sa duket nuk u interesua shumë pasi vendosi të mbante mishin në meny.

LEXO EDHE:

Back to top button