Restoranti më i mirë në botë: I vendosur në katin e 8-të të një ndërtese të një stadiumi futbolli, do t’ju lërë pa frymë!

Restoranti më i mirë në botë: I vendosur në katin e 8-të të një ndërtese të një stadiumi futbolli, do t'ju lërë pa frymë!

Në “Geranium” nuk zgjidhni pjata, por një menu degustimi ku mund të gjeni deri në 20 krijime të vogla dhe të menduara me kujdes të autorit. Kjo është arsyeja pse vakti zgjat rreth 3 orë, dhe do t’ju kushtojë rreth 3800 korona daneze ose rreth 510 euro.

Njerëzit që vizitojnë restorantet më të mira ushqimore e dinë se nuk mund të rezervoni një tavolinë atje në minutën e fundit. Për shkak të interesit të madh, zakonisht pritet një takim falas pas 3 muajsh. Ndonjëherë është e nevojshme të paguani për vendin tuaj paraprakisht, para se të vini në restorant.

 

 

Geranium në Kopenhagë (Per Henrik Lings Allè 4, 8) është një nga ato destinacione gastronomike. Jo vetëm që do t’ju duhet të prisni tre muaj përpara se të merrni një tavolinë falas, por konfirmimi i rezervimit do të arrijë në emailin tuaj vetëm pasi t’i paguani atyre një paradhënie prej 1500 korona daneze, ose rreth 200 euro për person.

 

 

“Kuzhina e Geranium është e lehtë dhe dinamike. Misioni ynë është të krijojmë ushqime që do t’i ‘zgjojnë’ të gjitha shqisat – duke i rinovuar, sfiduar dhe pasuruar ato”, shkruhet në faqen e këtij restoranti, i cili është i hapur nga e mërkura deri të shtunën – çdo javë. Ju gjithashtu mund t’i kombinoni pjatat me verëra premium ose pije joalkoolike, për të cilat do të paguani 2000 deri në 20000 korona shtesë – në varësi të paketës së zgjedhur.

 

 

Restoranti është i dekoruar në një stil të njohur skandinav, në një atmosferë të qetë dhe të këndshme. Këtu nuk ka stres apo nxitim. Në kuzhinë mbretëron harmonia dhe kamarierët janë të sjellshëm dhe të edukuar tërësisht për ofertën.

Tre yje Michelin

A ia vlen paratë dhe koha për të vizituar Geranium? Përdoruesit e kënaqur thonë absolutisht, dhe kompania prestigjioze britanike “William Reed Ltd.” është dakord me ta. – 50 restorantet më të mira në botë, të cilat e shpallën Geranium restorantin më të mirë në 2022. “Fajtorët” përgjegjës për krijimin e këtij restoranti janë dy vizionarët, shefi danez Rasmus Kofoed dhe somelieri Søren Ledet, të cilët janë edhe pronarë të këtij restoranti simpatik që ndodhet në katin e tetë të pallatit brenda stadiumit të futbollit Parken. e cila ofron një pamje të mrekullueshme të kryeqytetit danez.

 

 

Rasmus Kofoed lindi më 22 gusht 1974 në Nastved, Danimarkë dhe u rrit në Vordinborg, i cili është rreth 100 kilometra larg Kopenhagës. Dashurinë për gatimin e trashëgoi nga e ëma, e cila qysh në moshë të vogël e mori me vete në natyrë dhe e mësoi për mbledhjen e frutave të ngrënshëm nga mjedisi dhe më pas për trajtimin ideal termik të atyre ushqimeve. Si më i madhi nga 5 fëmijët e familjes së tij, Rasmus gatuante shpesh për vëllezërit e motrat e tij dhe lëvdatat e tyre i dhanë besimin dhe dëshirën për ta kthyer hobin e tij në karrierë.

 

 

Ai ndoqi shkollën e kuzhinës ku takoi partnerin e tij të ardhshëm të biznesit, Søren Ledet, për të cilin tha: “Kemi klikuar herët, munda të bisedoja me të për orë të tëra për ushqimin dhe verën dhe shpejt u bëmë miq të mirë”. Ai e ngriti talentin e tij në hotelin D’Angleterre në Kopenhagë dhe në restorantin Scholteshof në Belgjikë, i cili në atë kohë kishte dy yje Michelin. Kur u kthye në shtëpi, ai punoi si kryekuzhinier në disa restorante përpara se të vendoste të hapte të tijën. Në vitin 2007, dy miqtë hapën Geranium në Kongens Have në Kopenhagë, i cili festoi ushqimin sezonal, organik dhe biodinamik nga Danimarka dhe zona përreth dhe i kombinoi ato në mënyra të reja dhe interesante. Edhe pse pas vetëm një viti punë ata morën yllin e parë të Michelin, për shkak të problemeve financiare të njërit prej investitorëve, në vitin 2009 iu desh të mbyllnin restorantin.

 

 

Menu speciale

Shefi Kofoed mendonte se menyja e restorantit të tij pasqyronte atë dhe interesat e tij si person. Duke qenë se ai vetë nuk ka ngrënë mish në vitet e fundit, ai e ka hequr plotësisht atë nga menyja e Geranium. Në vend të kësaj, ai u fokusua në peshk, ushqim deti nordike dhe perime të rritura në fermat lokale, organike dhe biodinamike në zonë. “Unë u rrita duke ngrënë perime biodinamike sepse nëna ime ishte vegjetariane dhe donte t’u jepte fëmijëve ushqimin më të mirë dhe më të shëndetshëm. Është diçka që e kam përdorur në punën time për një kohë të gjatë, jo sepse është në modë apo për PR, por sepse mendoj se është shumë e rëndësishme të kujdesesh për planetin”, ka pranuar në një intervistë shefi i kuzhinës Kofoed. Në ofertën e Geranium mund të gjeni havjar bliri me fara luledielli të tymosur pak dhe gjethe arre turshi, ose kallamar me rrush pa fara të zeza të thata etj. Bëhet fjalë për gatime të shijshme, por edhe të servirura në mënyrë perfekte që duken si kryevepra të vogla artistike.

 

 

 

 

Te Geranium vëmendje e madhe i kushtohet edhe pijeve. Çdo gjë që futet në gotë është përgjegjësi e Sommelier Soren Ledet – nga përzgjedhja e verërave te lëngjet. Nëse nuk pini alkool, mos u shqetësoni, koktejet e tyre joalkoolike janë jashtëzakonisht kreative dhe interesante. Këtu, ndër të tjera, mund të provoni lëng raven me barbarozë dhe karotë ose një kombinim të frutave të gjembaçit të qenit dhe selenit.

 

 

 

Se Rasmus Kofoed do të ketë një restorant dhe karrierë të suksesshme e kishin të qartë të gjithë ata që patën mundësinë të takonin këtë shef kuzhine danez. Domethënë, ai dallohej për vullnetin e çelikut, disiplinën e hekurt dhe këmbënguljen e pamëshirshme. Këtë e dëshmoi gjatë pjesëmarrjes së tij në prestigjiozin “Bocuse d’Or”, një konkurs gatimi i kuzhinierëve më të mirë të botës, i cili zhvillohet çdo dy vjet në Lion të Francës dhe i kushtohet legjendarit Paul Bacchus. Përkatësisht, Rasmus ishte kapiten i ekipit danez të kuzhinës që garoi në “Bocuse d’Or” për 7 vite. Në paraqitjen e tij të parë në 2005, ai fitoi medaljen e bronztë. Edhe pse ishte një arritje e madhe, ai donte të provonte se mund të bënte shumë më mirë se kaq. Në konkurs ai u paraqit edhe në vitin 2007 ku fitoi medaljen e argjendtë, ndërsa në vitin 2011 fitoi medaljen e artë dhe titullin e kuzhinierit më të mirë në botë. Ai është i vetmi kuzhinier në historinë e këtij kompeticioni që ka një medalje ari, argjendi dhe bronzi. Sot ai është gjyqtar nderi dhe vlerëson gjeneratat e reja të shefave të talentuar.

 

 

 

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button