Shpenzoi 27 mijë euro për të trajtuar astmën e maces: “Nuk jam penduar, ai është fëmija im i vogël!”

Shpenzoi 27 mijë euro për të trajtuar astmën e maces: “Nuk jam penduar, ai është fëmija im i vogël!”

Pronarja e maces Rascal nga Skocia u trondit kur kafsha e saj u diagnostikua me astmë. Edhe pse shpëtimi i jetës i kushtoi asaj një pasuri të vogël, Kelly Boyle thotë se nuk është aspak penduar. “Isha shumë e frikësuar dhe pyesja veten se çfarë do të bëja, si do ta përballoja dhe më e rëndësishmja, po mendoja për jetën e tij.

Nuk mund ta ndaloja panikun dhe kalova shumë netë pa gjumë duke u kujdesur për “djalin tim të vogël”, tha Boyle. Një Kelly e shqetësuar u përpoq menjëherë të trajtonte kollën e Rascal. Veterineri bëri rreze X dhe teste gjaku, të cilat konfirmuan diagnozën e tij – astma, një gjendje dobësuese që prek vetëm 5% të maceve në mbarë botën, sipas hulumtimit të Universitetit Cornell.

 

 

 

Astma te macet trajtohet me inhalatorë, ashtu si te njerëzit. Fatkeqësisht, sëmundja e maces tashmë 9-vjeçare nuk ishte e lirë për t’u trajtuar, duke i kushtuar asaj 30,000 dollarë (27,716 €). “Nuk kisha dëgjuar kurrë më parë për astmën te macet dhe veterineri më tha se Rascal kishte probleme me frymëmarrjen për shkak të inflamacionit të mushkërive”, shpjegoi Boyle. Opsioni i vetëm i trajtimit ishte një inhalator, të cilin ajo nuk mund ta imagjinonte ta përdorte për të. Për fat të mirë, macja pranoi trajtimin, megjithëse administrimi i tij kërkonte një planifikim të rreptë dhe planifikim të përpiktë. Boyle instaloi një kamerë mace në çdo dhomë në mënyrë që ajo të mund të monitoronte frymëmarrjen e tij.

 

 

 

“Ai lufton më shumë gjatë pranverës dhe verës, kur ka nevojë për më shumë ndihmë nga veterineri, por inhalatorët e kanë lejuar atë të bëjë një jetë shumë aktive dhe të lumtur”, tha Boyle. Trajtimi i Rascal përfshinte marrjen e tre inhalatorëve në ditë – portokalli në mëngjes, vjollcë gjatë natës, plus një blu të përdorur për sulme të papritura, të cilat do t’i duheshin për pjesën tjetër të jetës së tij. Megjithatë, për fat të keq, ky nuk ishte fundi i problemeve shëndetësore të kësaj maceje të brishtë.

 

 

“Pas astmës u diagnostikua me sëmundjen e diskut intervertebral. Për fat të mirë, ai merr një injeksion anti-inflamator çdo 6 javë, i cili “bën mrekulli”. “Tani ai mund të kërcejë, të vrapojë dhe është vazhdimisht në lëvizje pa u marrë fryma”, tha pronari i përkushtuar.

 

 

Boyle shpresonte që duke ndarë historinë e Rascal në mediat sociale, do të ndihmonte pronarët e tjerë të maceve të kuptojnë se kur kafsha e tyre vuan nga astma, raportoi NYP.

 

 

 

 

 

“Nuk flitet shumë për këtë dhe njerëzit gjithmonë mendojnë se është një “flokë flokësh”, vetëm për të zbuluar se në të vërtetë është astma”, theksoi ajo. Boyle ka marrë mesazhe nga shumë pronarë macesh duke e falënderuar për përhapjen e fjalës, sepse pa këtë macet e tyre nuk do të ishin më me ta nëse nuk do të kishin marrë diagnozën dhe trajtimin e duhur. “Unë u them të gjithëve, nëse keni dyshime, kontrolloni,” vazhdoi ajo. Edhe pse shpëtimi i jetës së maces së saj pati një çmim, Boyle thotë se nuk është aspak penduar. “Ai është shkëmbi im, shpirti im binjak dhe ne jemi të pandarë”, përfundoi ajo.

LEXO EDHE:

Back to top button