Rogozin: Nuk ka asnjë provë që SHBA zbarkoi në Hënë

Rogozin: Nuk ka asnjë provë që SHBA zbarkoi në Hënë

Ish-kreu i programit hapësinor të Rusisë, Dmitry Rogozin, thotë se ndërsa shumë në Roscosmos i qëndrojnë versionit të Uashingtonit të ngjarjeve, askush në fakt nuk mund të paraqesë prova të pakundërshtueshme se ajo ka ndodhur në të vërtetë.

Rogozin vuri në dukje se ai dyshon se misioni amerikan Apollo 11 u ul në Hënë në vitin 1969, duke thënë se ai kurrë nuk ka parë prova përfundimtare për këtë.

Në një postim në kanalin e tij Telegram të dielën, Rogozin tha se ai filloi kërkimin e tij për të vërtetën 10 vjet më parë ndërsa punonte ende në qeverinë ruse dhe se një detaj e bëri atë skeptik se amerikanët kishin shkelur në të vërtetë në Hënë. Domethënë, Rogozin vuri re se kozmonautët sovjetikë kur u kthyen nga fluturimet e tyre hapësinore ishin shumë të lodhur, ndërsa ekuipazhi i Apollo 11 dukej krejtësisht i kundërt, i pa prekur fare nga lodhja.

Rogozin zbuloi se kur, përpara se t’i bashkohej Roscosmos, i kërkoi agjencisë prova për ngjarjen, gjithçka që mori ishte një libër me kujtimet e kozmonautit sovjetik Alexei Leonov se si ai u fliste astronautëve amerikanë dhe se si ata i thanë se ishin në Hënë.

Ish-kreu i programit hapësinor rus shkroi se ai vazhdoi kërkimet e tij kur u bë kreu i Roscosmo në 2018. Mirëpo, siç thotë ai, atij nuk i janë treguar asnjë provë. Në vend të kësaj, ai pretendon se disa akademikë të paidentifikuar e sulmuan me zemërim për minimin e “bashkëpunimit të fshehtë me NASA-n”.

“Një herë mora një telefonatë të zemëruar nga një zyrtar i lartë”, thotë Rogozin, i cili e akuzoi atë për ndërlikim të marrëdhënieve ndërkombëtare.

 

Rogozin arrin në përfundimin se ai ende nuk mund të besojë se si SHBA ishte në gjendje të arrinte një sukses të tillë në vitin 1969 dhe ende nuk mundet sot, pavarësisht përparimeve të mëdha në teknologji që nga fundi i viteve 1960.

Ajo që ai pretendon se ka zbuluar është se Uashingtoni ka “njerëzit e vet në krijimin (rus)”.

Apollo 11 ishte misioni i parë me njerëz në Hënë, me Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin që bënë histori si njerëzit e parë që ecën në sipërfaqen hënore. Ata shoqëroheshin nga Michael Collins, i cili mbeti në avion.

Misioni erdhi pasi programi sovjetik pa pilot Luna 2 hapi rrugën për eksplorimin hënor.

Në prill, presidenti Vladimir Putin premtoi të rifillojë programin hënor të Rusisë.

LEXO EDHE:

Back to top button