Ronaldo shet klubin në Brazil, të njëjtën e paralajmëroi edhe për klubin në Spanjë

Ronaldo Nazário shiti shumicën e aksioneve të tij në Kruzeiro. 90% të aksioneve të tij janë blerë nga Pedro Lourenço, pronar i zinxhirit “Supermercados BH”. Sipas shtypit vendas, vlera e operacionit është vendosur në 600 milionë reai ( rreth 117 milionë dollarë ose 109 milionë euro.

Ronaldo Nazário shiti shumicën e aksioneve të tij në Kruzeiro, klubi ku ai u stërvit si lojtar, siç u njoftua këtë të hënë nga pronari i ri, Pedro Lourenço . Lourenço, pronar i zinxhirit Supermercados BH , konfirmoi operacionin në një deklaratë për gazetarët në selinë e klubit në Belo Horizonte, pas disa ditësh thashetheme për negociatat.

“Nuk po blej një biznes, por një pasion”, tha Lourenço, duke parashikuar një nënshkrim me Ronaldon që u zyrtarizua disa orë më vonë.

Sipas shtypit vendas, vlera e operacionit është vendosur në 600 milionë reai (rreth 117 milionë dollarë ose 109 milionë euro) në këmbim të 90% të aksioneve të klubit që zotërohen nga ish-sulmuesi i kombëtares braziliane.

Ronaldo e bleu Kruzeiron në dhjetor 2021 , në një kohë kur klubi historik Belo Horizonte ishte në divizionin e dytë dhe i zhytur në një proces rikuperimi gjyqësor, për të shmangur falimentimin për shkak të borxheve. Gjatë menaxhimit të tij, Kruzeiro u kthye në divizionin e parë dhe përfundoi në vitin 2023 në pozitën e katërmbëdhjetë në renditjen e ligës.

Në konferencën për shtyp në të cilën u zyrtarizua marrëveshja, Ronaldo supozoi një shitje të ardhshme të Valladolidit: “Valladolid është i radhës”, ishte e vetmja frazë që tha kur u pyet për të ardhmen e tij në Spanjë.

LEXO EDHE:

Back to top button