Rreth 400 ushtarë rusë vetëm një ditë – këto janë humbjet e Putinit

Rreth 400 ushtarë rusë vetëm një ditë – këto janë humbjet e Putinit

Nga 24 shkurti deri më 23 tetor, Forcat e Armatosura të Ukrainës eliminuan rreth 67,470 pushtues rusë, duke përfshirë 400 ushtarë vetëm gjatë ditës së kaluar.

Kështu thuhet në raportin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës të postuar në Facebook.

Për më tepër, mbrojtësit ukrainas shkatërruan 2,584 (+5 gjatë ditës së kaluar) tanke ruse, 5,284 (+18) automjete të blinduara të personelit, 1,667 (+14) sisteme artilerie, 374 (+1) MLRS, si dhe 189 sisteme luftarake kundërajrore.

Veç këtyre, ata kanë shkatërruar 270 avionë rusë, 245 (+2) helikopterë, 1,361 (+20) UAV operativo-taktike, 350 (+21) raketa lundrimi, 16 luftanije/anije, 4,039 (+18) automjete dhe depozita karburanti dhe 148 njësi të pajisjeve speciale.

LEXO EDHE:

Back to top button