Rrëzohet një aeroplan në Austri, ka viktima, ishte nisur nga Zagrebi

Rrëzohet një aeroplan në Austri, ka viktima, ishte nisur nga Zagrebi

Një aeroplan i vogël Cirrus SR-20 që u nis nga Zagrebi rreth orës 14:00 për në Salzburg u rrëzua rreth orës 3:45 në një pyll në një terren të pakalueshëm në Passegen, një kreshtë mali në komunën e Shën Andra im Lungau në Austri, shkruan Vecernji List.

Policia austriake tha se katër persona kanë humbur jetën nga rrëzimi i avionit të vogël sportiv, raporton APA.

Shërbimet e urgjencës arritën të arrinin në rrënojat e avionit kur pasagjerët tashmë ishin të vdekur. Sipas policisë, viktimat ende nuk janë identifikuar. Nuk dihet shkaku i aksidentit.

Zyra e Policisë Kriminale Shtetërore në Salzburg mori përsipër hetimin dhe thirri një ekspert të përplasjes ajrore. Avokati i shtetit urdhëroi heqjen e eshtrave dhe autopsinë e trupave.

Siç raporton “ORF Salzburg”, moti në Lungau në momentin e aksidentit konsiderohej i vështirë për fluturime, për shkak të reve të dendura dhe turbulencave të erës. Gjithashtu, raportohet se avioni i rrëzuar ishte i pajisur në mënyrë standarde me një parashutë emergjence, e cila aktivizohet me anë të një ngarkese shpërthyese. Megjithatë, sistemi i shpëtimit me sa duket nuk ishte aktivizuar, raporton APA.

https://www.facebook.com/100070015549491/posts/pfbid02WgQ5T4Td2svuRyLgXPooJz18wEF3BgkvcsfxJxRzWbRySNQnSuRwtpjh4rdhZiEYl/?app=fbl

LEXO EDHE:

Back to top button