Rumania vaksinon 1.15 milion qytetarë

Rumania deri më tani ka importuar 1.560.509 vaksina kundër COVID-19 dhe 1.151.112 doza kanë arritur tashmë te qytetarët, tha sot drejtoresha e Bordit Shtetëror të Koordinimit të Vaksinimit (CNCAV), Valeria Georgita.

- Advertisment -

“Ne përdorëm 1.151.112 doza. Janë edhe 262.876 doza në depo,” tha Georgita në një konferencë në selinë qeveritare, njoftojnë mediat rumune.

Sipas kreut të CNCAV, deri të martën, Rumania kishte importuar 1.308.509 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech dhe 78.000 doza të vaksinës Moderna dhe 174.000 doza të vaksinës AstraZeneca kishin mbërritur.

LEXO EDHE:

Back to top button