Rusia dërgon mijëra tonë grurë falas në Afrikë

Rusia dërgon mijëra tonë grurë falas në Afrikë

Rusia ka dërguar të parën nga dërgesat e premtuara pa pagesë të grurit në Afrikë, tha të premten ministri i bujqësisë i vendit.

“Dy anijet e para me 25,000 ton grurë rus secila janë larguar tashmë nga portet ruse për në Somali dhe Burkina Faso. Ne presim që ato të mbërrijnë në fund të nëntorit ose në fillim të dhjetorit,” tha Dmitry Patrushev duke folur në Ekspozitën Ndërkombëtare Rusia në Moskë.

Ai tha se rreth 200,000 tonë drithë falas do të dërgohen në kontinent deri në fund të vitit.

Patrushev tha se anijet e nisura për në Republikën e Afrikës Qendrore, Eritrea, Mali dhe Zimbabve gjithashtu do të nisen së shpejti.

Në fillim të këtij viti, Rusia refuzoi të zgjasë marrëveshjen e drithit të Detit të Zi, një marrëveshje e ndërmjetësuar nga Turqia dhe OKB për të siguruar kalim të sigurt për eksportet bujqësore të Ukrainës nga portet e saj jugore të Detit të Zi. Marrëveshja kishte ndihmuar në frenimin e çmimeve spirale dhe në lehtësimin e krizës globale të ushqimit.

Moska tha se kërkesat e saj si përfshirja e Bankës Bujqësore Ruse në pronësi shtetërore në sistemin e pagesave ndërkombëtare SWIFT nuk ishin përmbushur. Në vend të kësaj, ajo u zotua të dërgojë grurë falas në gjashtë vende afrikane.

LEXO EDHE:

Back to top button