Rusia furnizon me naftë Korenë e Veriut pavarësisht sanksioneve të OKB-së

Rusia furnizon me naftë Korenë e Veriut pavarësisht sanksioneve të OKB-së

Rusia ka furnizuar Korenë e Veriut me naftë, ndërsa Moska dhe Pheniani duket se po sfidojnë sanksionet e OKB-së ndaj regjimit të Kim Jong Un për programet e tij bërthamore dhe raketore.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka vendosur sanksione ndaj Koresë së Veriut që nga viti 2017, por Rusia thuhet se e ka furnizuar Phenianin me naftë që atëherë.

Siç raportoi Instituti Aziatik për Studime Politike në gusht 2018, megjithëse shumica e naftës së furnizuar nga regjimi i Kim Jong Un besohet se vjen nga Kina, shitjet e arit të zi të Rusisë në Korenë e Veriut mund të jenë më të mëdha se sa tregojnë shifrat zyrtare.

Dhe duket se Rusia po tregton naftë për municione nga Koreja e Veriut për t’i përdorur në luftën e saj në Ukrainë.

Fotot satelitore të shpërndara nga Instituti britanik i Shërbimeve Mbretërore të Bashkuar me FT tregojnë se vetëm në mars të paktën pesë cisterna të Koresë së Veriut u ankoruan në Vostochny, porti më i madh në Lindjen e Largët Ruse.

Këto janë dërgesat e para të regjistruara të naftës nga Rusia në Korenë e Veriut që nga viti 2017, kur u vendosën sanksionet e OKB-së.

“Këto dërgesa të naftës janë një sulm i gjithanshëm ndaj regjimit të sanksioneve, i cili tani është në prag të kolapsit,” tha për FT ish-koordinator i komitetit të OKB-së për monitorimin e sanksioneve ndaj Koresë së Veriut, Hugh Griffiths.

Rusia dhe Koreja e Veriut kanë forcuar marrëdhëniet gjatë viteve të fundit. Muajin e kaluar Ministri i Mbrojtjes i Koresë së Jugut, Shin Won-sik tha se disa fabrika në Korenë e Veriut po punonin me shpejtësi të plotë për të prodhuar armë për Rusinë në këmbim të ushqimit dhe furnizimeve të tjera.

“Ndërsa fabrikat e armëve të Koresë së Veriut funksionojnë me 30 për qind kapacitet për shkak të mungesës së lëndëve të para dhe energjisë elektrike, disa po operojnë me kapacitet të plotë kryesisht duke prodhuar armë dhe predha për Rusinë”, tha Shin.

LEXO EDHE:

Back to top button