Rusia humbi 73 tanke në betejën e lumit në Donba

Ushtria ukrainase ka pretenduar se ka shkatërruar të paktën 73 tanke ruse dhe pajisje të tjera gjatë një beteje mbi një lumë në rajonin e Donbasit.
Pamjet e lëshuara nga forcat ukrainase tregojnë disa automjete ushtarake të djegura dhe segmente të një ure të zhytur pjesërisht pas përleshjes mbi lumin Siversky Donets në Bilohorivka, raporton Sky News të shtunën.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se Rusia humbi “elemente të rëndësishme të manovrimit të blinduar” të të paktën një grupi taktik në sulm.

Një grup taktik batalioni rus përbëhet nga rreth 1.000 trupa.

“Kalimi mbi lumenj në një mjedis të kontestuar është një manovër shumë e rrezikshme dhe flet për presionin në të cilin janë komandantët rusë për të bërë përparim në operacionet e tyre në Ukrainën lindore”, tha ministria në përditësimin e saj të Inteligjencës.

LEXO EDHE:

Back to top button