Rusia ka kërcënuar Perëndimin: Do të ketë një “përgjigje të ashpër” nëse konfiskohen asetet e ngrira ruse

Rusia ka kërcënuar Perëndimin: Do të ketë një "përgjigje të ashpër" nëse konfiskohen asetet e ngrira ruse

Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova, deklaroi se Rusia nuk do të heqë kurrë territoret e pushtuara në Ukrainë në këmbim të kthimit të aseteve të ngrira.

“Atdheu ynë nuk është në shitje”, tha Zakharova në Telegram dhe shtoi se “prona ruse duhet të mbetet e paprekur, përndryshe do të ketë një përgjigje të ashpër ndaj vjedhjes perëndimore”.

Siç u theksua, në atë rast, Perëndimi përballet me sfida “të pafundme” ligjore dhe masa reciproke nga Rusia, raporton Reuters, duke kujtuar se Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit Amerikan miratoi së fundmi një ligj që lejon administratën të konfiskojë asetet ruse në bankat amerikane dhe transferimin e tyre në Ukrainë.

Në përgjigje të luftës së Rusisë në Ukrainë, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj ndaluan transaksionet me bankën qendrore të Rusisë dhe Thesarin dhe ngrinë rreth 300 miliardë dollarë në asete ruse në Perëndim. Shumica e këtyre fondeve janë në institucionet financiare evropiane dhe jo në SHBA.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha në një koment të veçantë se ka ende shumë para perëndimore në Rusi që mund të jenë objektivi i kundërmasave të Moskës.

“Hapësira për sfida ligjore kundër konfiskimit të pronës ruse do të jetë e hapur,” tha Peskov, duke shtuar se Rusia do të përfitonte prej saj.

Zyrtari rus Dmitry Medvedev tha më 27 prill se Rusia mund t’i përgjigjet konfiskimit të rezervave të saj valutore të ngrira në Perëndim nga SHBA, duke sekuestruar asete, duke përfshirë paratë e qytetarëve dhe investitorëve amerikanë në Rusi.

LEXO EDHE:

Back to top button