Rusia planifikon të ndërtojë një bazë detare në rajonin separatist të Gjeorgjisë

Rusia planifikon të ndërtojë një bazë detare në rajonin separatist të Gjeorgjisë

Rusia po planifikon të krijojë një bazë detare përgjatë bregut të Detit të Zi në rajonin separatist të Gjeorgjisë të Abkhazisë, citohet të ketë thënë lideri i rajonit nga gazeta Izvestiya.

Aslan Bzhania, presidenti i vetëquajtur i rajonit separatist të mbështetur nga Rusia, tha se ishte nënshkruar një marrëveshje për një bazë të përhershme detare në rajonin Ochamchira.

“Ne kemi nënshkruar një marrëveshje dhe në të ardhmen e afërt do të ketë një bazë të përhershme të marinës ruse në distriktin Ochamchira”, tha zoti Bzhania për Izvestiya.

“E gjithë kjo synon rritjen e nivelit të aftësisë mbrojtëse të Rusisë dhe Abkhazisë dhe ky lloj ndërveprimi do të vazhdojë.”, ka edhe gjëra për të cilat nuk mund të flas.

Rusia njohu Abkhazinë dhe një rajon tjetër separatist, Osetinë e Jugut, si shtete të pavarura në vitin 2008 pasi trupat ruse zmbrapsën një përpjekje gjeorgjiane për të rimarrë Osetinë e Jugut në një luftë pesë-ditore.

LEXO EDHE:

Back to top button