Sa shitet makina e Princeshë Diana? Detaji i veçantë që askujt nuk ia merrte mendja

Sa shitet makina e Princeshë Diana? Detaji i veçantë që askujt nuk ia merrte mendja

Në 25 vjetorin e vdekjes së Lady Diana, një nga makinat e saj del në ankand. Është ndoshta i vetmi Escort RS Turbo që Ford e ka lyer me të zezë.

Pak para 25 vjetorit të vdekjes së Zonjës D, shtëpia britanike e ankandeve Silverstone Auctions po nxjerr në ankand një Ford Escort RS të drejtuar nga Princesha e Uellsit .

Diana kishte një problem me Ford-s dhe kjo nuk ishte e vetmja makinë që ajo voziti. Princi Charles i kishte dhuruar asaj një Ford Escort 1.6 Ghia në maj 1981, i cili u hodh në ankand në korrik 2021. Për një kohë, Lady D ngiste një kabrio të kuqe, të cilën oficerët e saj të sigurisë thuhet se nuk e pëlqenin. Sipas Silverstone Auctions, Lady Diana pa dhe donte një Escort RS Turbo.

Ata e morën vesh në departamentin e marrëdhënieve me publikun e Fordit dhe donin të bënin diçka shtesë për ta bërë atë të dallohej. Sigurisht që princesha ka mbajtur një profil të ulët dhe ndryshimet janë mjaft delikate. Makina ishte e lyer me ngjyrë të zezë. “Të vdekshmit e thjeshtë” mund të blinin hatchback-un në çdo ngjyrë, me kusht që të ishte Diamond White.

LEXO EDHE:

Back to top button