90 të vdekur nga përmbytjet në Iran

90 të vdekur nga përmbytjet në Iran

Të paktën 90 persona kanë vdekur dhe tetë të tjerë janë zhdukur nga përmbytjet në të gjithë Iranin, njoftoi të mërkurën Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe të Iranit (IRCS).

Operacionet e ndihmave të IRCS janë duke u zhvilluar, ka thënë shefi i IRCS Pir-Hossein Kolivand për agjencinë zyrtare të lajmeve IRNA.

Përmbytjet, të cilat filluan në Iran dy javë më parë dhe u shkaktuan nga fenomeni i musonit, kanë prekur 24 provinca në të gjithë vendin, sipas mediave iraniane.

LEXO EDHE:

Back to top button