Scholz të shtunën vjen në Shkup, kjo është agjenda

Scholz të shtunën vjen në Shkup, kjo është agjenda

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz të shtunën do të qëndrojë për vizitë në Maqedoninë e Veriut, si pjesë e turneut të tij në vendet e Ballkanit Perëndimor.

Olaf Scholz në Shkup do të ketë takim me kryeministrin Dimitar Kovçenvski, ndërsa është planifikuar edhe bisedime plenare në mes të dy delegacioneve.

Nga Shkupi kancelari gjerman, Olaf Scholz do të udhëtojë për në Sofje ku do të realizoj takim me krerët shtetëror.

Temat e takimeve në Shkup dhe Sofje pritet të jenë bllokada bullgare e integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut, zgjerimi i BE-së dhe lufta në Ukrainë.

LEXO EDHE:

Back to top button