SHBA anulon stërvitjen e përbashkët ushtarake me Gjeorgjinë

SHBA anulon stërvitjen e përbashkët ushtarake me Gjeorgjinë

Pentagoni tha se do të shtyjë për një kohë të pacaktuar stërvitjen e planifikuar ushtarake me Gjeorgjinë, ndërsa Shtetet e Bashkuara rishikojnë marrëdhëniet e tyre me kombin e Kaukazit Jugor.

Ky vendim erdhi pas miratimit të Gjeorgjisë më 3 qershor të një ligji për “agjentët e huaj” që u kritikua nga Perëndimi për shkak të shqetësimeve se mund të ndikonte te mediat dhe zërat e pavarur.

Pentagoni tha në një deklaratë se vendimi për të shtyrë stërvitjen, të planifikuar për 25 korrik në 6 gusht, është për shkak të “akuzave të rreme” kundër Shteteve të Bashkuara dhe subjekteve të tjera perëndimore pas kritikave të SHBA ndaj ligjit dhe sanksionimit të tij ndaj disa zyrtarëve gjeorgjianë.

“Si e tillë, qeveria e Shteteve të Bashkuara ka përcaktuar se kjo është një kohë e papërshtatshme për të mbajtur një stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë në Gjeorgji”, thuhet në deklaratë.

Ministria e Mbrojtjes e Gjeorgjisë e quajti vendimin e SHBA-së si “për të ardhur keq”, duke thënë se ushtrime të tilla “i sjellin dobi Gjeorgjisë, si dhe për Shtetet e Bashkuara dhe vendet e saj partnere”.

LEXO EDHE:

Back to top button