SHBA dhe Britania e Madhe nisin sulme të reja ndaj Houthit në Jemen

SHBA dhe Britania e Madhe nisin sulme të reja ndaj Houthit në Jemen

SHBA dhe Britania e Madhe kanë kryer sulme të reja ajrore të përbashkëta kundër objektivave Houthi në Jemen.

Pentagoni tha se sulmet e së hënës goditën tetë objektiva, duke përfshirë një depo nëntokësore dhe raketa Houthi dhe aftësinë e mbikëqyrjes. Houthit e mbështetur nga Irani kanë synuar anijet që ata thonë se janë të lidhura me Izraelin dhe Perëndimin, të cilat udhëtojnë përmes rrugës së rëndësishme tregtare të Detit të Kuq.

SHBA dhe Britania e Madhe thanë se po përpiqeshin të mbronin “fluksin e lirë të tregtisë”. Një deklaratë e përbashkët e lëshuar nga Pentagoni konfirmoi “një raund shtesë sulmesh proporcionale dhe të nevojshme” kundër Houthis.

“Qëllimi ynë mbetet të de-përshkallëzojmë tensionet dhe të rivendosim stabilitetin në Detin e Kuq, por le të përsërisim paralajmërimin tonë për udhëheqjen Houthi. Ne nuk do të hezitojmë të mbrojmë jetët dhe rrjedhën e lirë të tregtisë në një nga rrugët ujore kritike përballë kërcënimeve të vazhdueshme”, thuhet në deklaratë.

Ky është sulmi i tetë i SHBA-së kundër objektivave Houthi në Jemen. Ky është operacioni i dytë i përbashkët me Britaninë e Madhe, pas sulmeve të përbashkëta të kryera më 11 janar. Në deklaratën e përbashkët thuhet se sulmet u kryen me mbështetjen e Australisë, Bahreinit, Kanadasë dhe Holandës. Avionët luftarakë amerikanë nga transportuesi USS Eisenhower u përfshinë në sulmet e së hënës.

Katër Typhoon RAF, të mbështetur nga një palë cisterna Voyager, iu bashkuan forcave amerikane, tha Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar (MM).

“Aeroplani ynë përdori bomba të drejtuara me saktësi Paveway IV për të goditur objektiva të shumtë në dy vende ushtarake në afërsi të aeroportit Sanaa. Këto vende po përdoreshin për të mundësuar sulmet e vazhdueshme të patolerueshme kundër anijeve ndërkombëtare në Detin e Kuq,” tha Ministria e Mbrojtjes.

“Në përputhje me praktikën standarde të Mbretërisë së Bashkuar, u zbatua një analizë shumë rigoroze në planifikimin e sulmeve për të minimizuar çdo rrezik të viktimave civile, dhe si me sulmet e mëparshme, avioni ynë bombardoi natën për të zbutur edhe më tej çdo rrezik të tillë,” shtoi ai.

Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Grant Shapps, i përshkroi sulmet si “vetëmbrojtje” kundër “sulmeve të patolerueshme” të Houthis mbi transportin tregtar.

“Me qëllim të degradimit të aftësive Houthi, ky veprim do t’i japë një goditje tjetër rezervave të tyre të kufizuara dhe aftësisë për të kërcënuar tregtinë globale”, shkroi ai në X.

Kuptohet se as kryetari i UK Commons Sir Lindsay Hoyle dhe as udhëheqësi i opozitës Sir Keir Starmer nuk u informuan paraprakisht për sulmet e reja. Televizioni Al Masirah i drejtuar nga Huthi raportoi sulme në provincat Sanaa, Taiz dhe Bayda të Jemenit, duke përfshirë bazën ajrore al-Dailami pranë kryeqytetit Sanaa.

Dhjetë ditë pas sulmit të parë të përbashkët ajror dhe raketor të kalibruar me kujdes nga SHBA-ja dhe Britania e Madhe, Houthi-t mbeten sfidues. Ata kanë vazhduar të lëshojnë një sërë predhash në anije që kalonin vijën bregdetare të Jemenit, në një rast duke synuar gabimisht një anije që transportonte naftë ruse.

Nën Operacionin e sapo emëruar Poseidon Archer, sulmet e udhëhequra nga SHBA-ja tani kanë goditur objektiva të reja, pasi më parë kanë kryer një numër sulmesh parandaluese në vendet e lëshimit të Houthi-ve. Këto, thotë Pentagoni, shkatërruan raketa pikërisht në momentin që po përgatiteshin për lëshim. Inteligjenca perëndimore kohët e fundit vlerësoi se të paktën 30% e rezervave të raketave Houthi ishin shkatërruar ose degraduar.

Megjithatë, Houthi-t, të cilët furnizohen, trajnohen dhe këshillohen nga Irani, janë qartësisht të prirur për të vazhduar sulmet e tyre ndaj anijeve që ata dyshojnë se janë të lidhura me Izraelin, SHBA-në ose Britaninë e Madhe. Ata janë gjithashtu të popullarizuar me shumë në mbarë botën arabe, pasi Houthi-t thonë se po mbështesin Hamasin si pjesë e ‘Boshtit të Rezistencës’ të mbështetur nga Irani kundër Izraelit.

Kjo vjen pasi presidenti amerikan Joe Biden dhe kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak folën më herët të hënën. Shtëpia e Bardhë tha se zoti Biden dhe zoti Sunak “diskutuan sulmet e vazhdueshme të Houthi të mbështetur nga Irani kundër anijeve tregtare dhe detare që kalojnë tranzit në Detin e Kuq”. Ata përsëritën “angazhimin e tyre për lirinë e lundrimit, tregtinë ndërkombëtare dhe mbrojtjen e marinarëve nga sulmet ilegale dhe të pajustifikueshme”, tha Shtëpia e Bardhë.

“Presidenti dhe kryeministri diskutuan rëndësinë e rritjes së ndihmës humanitare dhe mbrojtjes civile për njerëzit në Gaza, dhe sigurimin e lirimit të pengjeve të mbajtura nga Hamasi”, tha Shtëpia e Bardhë.

Huthit filluan të sulmojnë anijet tregtare në nëntor, duke thënë se po i përgjigjeshin operacionit tokësor ushtarak të Izraelit në Gaza. Që atëherë, grupi ka nisur dhjetëra sulme ndaj cisternave komerciale që kalojnë nëpër Detin e Kuq, një nga korsitë më të ngarkuara të anijeve në botë. Si përgjigje, SHBA dhe Britania e Madhe nisën një valë sulmesh ajrore kundër dhjetëra objektivave Houthi më 11 janar.

Këto sulme, të mbështetura edhe nga Australia, Bahreini, Holanda dhe Kanadaja, filluan pasi forcat Houthi injoruan një ultimatum për të ndërprerë sulmet në rajon.

LEXO EDHE:

Back to top button