SHBA dhe Japonia u bëjnë thirrje vendeve që të mos vendosin armë bërthamore në hapësirë

SHBA dhe Japonia u bëjnë thirrje vendeve që të mos vendosin armë bërthamore në hapësirë

Shtetet e Bashkuara dhe Japonia propozuan të hënën një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, duke theksuar se kombet duhet të respektojnë një traktat që ndalon vendosjen e armëve bërthamore në hapësirë, një mesazh që duket se kishte për qëllim Rusinë.

Uashingtoni beson se Moska po zhvillon një armë bërthamore kundër satelitit të bazuar në hapësirë, shpërthimi i së cilës mund të shkaktojë kërdi duke ndërprerë gjithçka, nga komunikimet ushtarake deri te shërbimet e bazuara në telefon, ka thënë një burim i njohur me këtë çështje.

Rusia, një palë në Traktatin e Hapësirës së Jashtme të vitit 1967 që ndalon vendosjen “në orbitë rreth tokës çdo objekti që mban armë bërthamore ose çfarëdo lloji tjetër të armëve të shkatërrimit në masë”, ka thënë më parë se kundërshton vendosjen e armëve bërthamore në hapësirë.

Ministri rus i mbrojtjes ka mohuar gjithashtu se po zhvillon një armë të tillë. Në rezolutën e siguruar nga Reuters, Shtetet e Bashkuara dhe Japonia, i vetmi komb i sulmuar me një të tillë, u bëri thirrje vendeve të lidhura nga traktati që të mos vendosin armë të tilla në hapësirë ​​dhe gjithashtu të mos zhvillojnë ato.

Raportimet rreth zhvillimit të mundshëm rus dolën pasi një ligjvënës republikan më 14 shkurt lëshoi ​​një deklaratë të fshehtë duke paralajmëruar për një “kërcënim serioz të sigurisë kombëtare”.

Shenja më e qartë publike që Uashingtoni mendon se Moska po punon për një armë të tillë ishte komenti i një zëdhënësi të Shtëpisë së Bardhë më 15 shkurt se letra e ligjvënësit lidhej me një armë anti-satelite të bazuar në hapësirë ​​që Rusia po zhvillonte, por nuk e kishte vendosur, dhe që do të shkelte Traktatin e Hapësirës së Jashtme.

LEXO EDHE:

Back to top button