SHBA i dhuron Shqipërisë mbi 32 mijë teste për Covid-19

WESTMINSTER, MARYLAND – MARCH 16: Dawn Canova, clinical manager for outpatient wound care at Carroll Hospital, handles a sample from a person tested for the coronavirus at a drive-thru station in the hospital’s parking garage March 16, 2020 in Westminster, Maryland. Not open to the general public for testing, the station was set up to take samples from people who had spoken with their doctors and received explicit direction to get a test for the novel coronavirus called COVID-19. (Photo by Chip Somodevilla/Getty Images)


Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë dhuruar Shqipërisë 32,160 teste për Covid-19.

Lajmin e bëri të ditur ambasadorja amerikanë Yuri Kim, përmes një postimi në Twitter.

Testet u dhuruan nga USAID Albania për Institutin e Shëndetit Publik dhe QSUT.

Gjithashtu, USAID dhuroi edhe një makinë të automatizuar nxjerrëse që pastron ARN-në.

LEXO EDHE:

Back to top button