SHBA: Izraeli nuk e përdor urinë si armë lufte

SHBA: Izraeli nuk e përdor urinë si armë lufte

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Vedant Patel, u ka thënë gazetarëve se SHBA-ja “nuk ka parë ende prova përfundimtare që tregojnë se Izraeli po përdor urinë si armë në luftën e Gazës”.

Këto komente vijnë pasi zyrtarë të lartë të BE-së, OKB-së dhe OJQ-ve të mëdha në mbarë botën kanë akuzuar Izraelin për armatim të urisë në luftën e tij kundër Gazës, shkruan Al Jazeera.

Të hënën, shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell tha se uria e përhapur në Rripin e Gazës është “e papranueshme”.

Uria po përdoret si “armë lufte”, deklaroi Borrell.

LEXO EDHE:

Back to top button