SHBA ka hartuar një rezolutë të OKB-së që bën thirrje për një armëpushim të mënjëhershëm në Gaza

SHBA ka hartuar një rezolutë të OKB-së që bën thirrje për një armëpushim të mënjëhershëm në Gaza

Shtetet e Bashkuara kanë hartuar një rezolutë për Këshillin e Sigurimit të OKB-së që bën thirrje për një “armëpushim të menjëhershëm në lidhje me lirimin e pengjeve” në Rripin e Gazës, tha Sekretari i Shtetit Antony Blinken.

Këtë e ka bërë të ditur diplomati gjatë turneut të tij në Lindjen e Mesme, gjatë të cilit nesër do të vizitojë edhe Izraelin.

Një aleat kyç i Izraelit, Shtetet e Bashkuara kanë vënë veton ndaj votave të mëparshme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për luftën gati gjashtëmujore, me votën e fundit në shkurt duke përmendur termin “armëpushim emergjent” në një projekt-rezolutë të paraqitur nga Algjeria.

Megjithatë, javët e fundit, Uashingtoni ka rritur presionin ndaj aleatit të tij, ndërsa këmbëngul se militantët e Hamasit duhet të lirojnë menjëherë pengjet që kapën gjatë sulmit të Izraelit të 7 tetorit.

“Ne në fakt kemi një rezolutë që e kemi paraqitur pikërisht tani në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, e cila bën thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në lidhje me lirimin e pengjeve dhe ne shpresojmë se vendet do ta mbështesin atë”, tha Blinken në Arabinë Saudite. .

– Mendoj se do të dërgonte një mesazh të fortë, një sinjal të fortë – tha ai mbrëmë për median saudite Al-Hadat.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu u zotua të shkatërrojë Hamasin si hakmarrje për sulmet e 7 tetorit.

– Natyrisht, ne qëndrojmë pranë Izraelit dhe të drejtës së tij për t’u mbrojtur… por, në të njëjtën kohë, është e domosdoshme që civilët që janë në rrezik dhe që po vuajnë kaq tmerrësisht – të përqendrohen tek ata, t’i vënë në prioritet. mbrojtjen e civilëve dhe ofrimin e ndihmës humanitare, theksoi Blinken.

LEXO EDHE:

Back to top button