SHBA ndalon zhvillimin e raketave bërthamore që lansohen nga deti

SHBA ndalon zhvillimin e raketave bërthamore që lansohen nga deti

SHBA do të ndalojnë zhvillimin e raketave të lundrimit me majë bërthamore të lëshuara nga deti, tregojnë dokumentet e Pentagonit të publikuara të enjten, pavarësisht se zyrtarët e lartë rekomandojnë që ato të frenohen.

Vendimi për të braktisur atë lloj rakete të lëshuar nga nëndetëse mund të ndihmojë presidentin amerikan, Joe Biden të dëgjojë thirrjet e disa kolegëve demokratë për të reduktuar arsenalin bërthamor të Amerikës duke mos sakrifikuar elementët kryesorë të “treshës” bërthamore – raketat balistike ndërkontinentale me bazë tokësore, bombarduesit bërthamorë strategjikë dhe armë bërthamore të lëshuara nga nëndetëse.

Por është e paqartë nëse Kongresi, i cili mund të vihet nën kontrollin e republikanëve muajin e ardhshëm, do ta kundërshtojë këtë ide. Dokumentet e publikuara të enjten përcaktojnë prioritetet e ushtrisë për vitet e ardhshme dhe theksojnë se Uashingtoni do të mbajë “një prag shumë të lartë për përdorimin e armëve bërthamore”, raporton reuters.

Në vitin 2018, nën administrimin e presidentit, Donald Trump, ushtria vendosi të zhvillojë një raketë të re lundrimi të lëshuar nga deti, të armatosur me koka bërthamore, duke mbajtur parasysh kërcënimin nga Rusia.

Por administrata e sotme amerikane vendosi që programi ishte i panevojshëm dhe duhej të anulohej, sepse SHBA-ja tashmë ka mjete të mjaftueshme për parandalimin bërthamor.

Pavarësisht komenteve të presidentit rus, Vladimir Putin për përdorimin e armëve bërthamore për të mbrojtur Rusinë, Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së, Lloyd Austin tha se ata nuk shihnin asgjë që të sugjeronte se stërvitjet e vazhdueshme vjetore bërthamore të Rusisë Grom mund të ishin një front për vendosjen aktuale.

Të mërkurën, Putini pa stërvitjet e forcave bërthamore strategjike ruse, njoftoi Kremlini. 

LEXO EDHE:

Back to top button