SHBA: Rusia ka kryer krime kundër njerëzimit

SHBA: Rusia ka kryer krime kundër njerëzimit

Gjatë fjalimit të saj në Konferencën e Sigurisë në Mynih, Kamala Harris ka akuzuar gjithashtu Rusinë për krime kundër njerëzimit.

Ne kemi shqyrtuar provat. Ne i dimë standardet ligjore. Dhe nuk ka dyshim se këto janë krime kundër njerëzimit. SHBA-ja ka përcaktuar zyrtarisht se Rusia ka kryer krime kundër njerëzimit”, tha zëvëndespresidetja e vendit.

Harris tha gjithashtu se SHBA do të vazhdojë të mbështesë hetimet ndërkombëtare për krimet e Rusisë në Ukrainë.

“Unë po ju drejtohem të gjithëve atyre që kanë kryer këto krime dhe eprorëve të tyre se do të mbajnë përgjegjësi,” theksoi Harris./abcnews.al/

LEXO EDHE:

Back to top button