SHBA teston raketa hipersonike në Paqësor pasi synon të vazhdojë me të njëjtin ritëm si Kina dhe Rusia

SHBA teston raketa hipersonike në Paqësor pasi synon të vazhdojë me të njëjtin ritëm si Kina dhe Rusia

Forcat Ajrore të SHBA-së kanë testuar për herë të parë një raketë lundrimi hipersonike në Paqësor, në atë që analistët thonë se është një sinjal për Kinën se Uashingtoni ende konkurron në një arenë armësh ku shumë e perceptojnë Pekinin të ketë një avantazh të veçantë.

Më 17 mars, një bombardues B-52 që fluturonte nga baza e Forcave Ajrore Andersen në ishullin Guam gjuajti “një raketë të plotë prototip operacional hipersonik”, konfirmoi një zëdhënës i Forcave Ajrore në një deklaratë për CNN.

Testi i armës hipersonike, i quajtur zyrtarisht Arma e Reagimit të Shpejtë me lëshim ajror (ARRW), u krye në vendin e provës së Reagan në Kwajalein Atoll në Ishujt Marshall, pothuajse 1,600 milje (2,600 kilometra) në lindje të Guamit, thuhet në deklaratë.

Testet e mëparshme ARRW janë kryer jashtë territorit të SHBA.

ARRW përbëhet nga një motor përforcues rakete dhe një mjet rrëshqitës hipersonik, i cili mban një kokë luftarake konvencionale.

Ai ka “synim të sulmojë objektiva me vlerë të lartë, të ndjeshme ndaj kohës dhe me bazë tokësore”, thotë një dokument i Departamentit të Mbrojtjes të vitit 2021.

Automjetet me rrëshqitje hipersonike udhëtojnë me shpejtësi më të mëdha se 5 Mach, ose afërsisht 4000 milje në orë, duke i bërë ato të vështira për t’u zbuluar dhe përgjuar në kohë. Ato gjithashtu mund të manovrojnë dhe ndryshojnë lartësinë, duke i lejuar ata të shmangin sistemet aktuale të mbrojtjes raketore.

Zyrtarët amerikanë kanë pranuar më parë se Kina dhe Rusia kanë ecur përpara në zhvillimin e hipersonikëve.

Kina ka testuar automjete me rrëshqitje hipersonike që mund të mbajnë si koka bërthamore ashtu edhe ato konvencionale që nga viti 2014, sipas Aleancës së Avokimit të Mbrojtjes së Raketave, një grup lobues jopartiak.

Një gjeneral i Forcave Ajrore të SHBA-së tha në vitin 2021 se Kina kishte testuar një armë me rrëshqitje hipersonike që “shëtiti nëpër botë”, ndërsa Rusia gjuajti një raketë lundrimi hipersonike Zircon kundër Ukrainës në fillim të këtij viti, sipas një agjencie qeveritare ukrainase.

LEXO EDHE:

Back to top button