Shefi i marinës ukrainase: Rusia po humbet qendrën e Krimesë në Detin e Zi

Shefi i marinës ukrainase: Rusia po humbet qendrën e Krimesë në Detin e Zi

Flota e Detit të Zi të marinës ruse është detyruar të ribazojë pothuajse të gjitha anijet e saj luftarake të gatshme nga Krimea dhe qendra e saj kryesore detare po bëhet vështirë e kontrollueshme për shkak të sulmeve nga Kievi, ka njoftuar shefi i marinës së Ukrainës.

Zëvendës-admirali Oleksiy Neizhpapa tha se sulmet e raketave dhe aeroplanëve ukrainas kishin shkaktuar dëme të rënda në bazën e Sevastopolit, një qendër logjistike për riparime, mirëmbajtje, trajnime dhe ruajtje të municioneve, ndër funksione të tjera të rëndësishme për Rusinë.

“Ato u krijuan gjatë shumë dekadave, ndoshta edhe shekujve. Dhe është e qartë se tani po e humbin këtë qendër”, tha Neizhpapa.

Bëhet e ditur se Ukraina ka përdorur anije detare pa ekuipazh të mbushura me eksplozivë për të shënjestruar anijet ruse dhe ka goditur objektet e flotës dhe objektivat e tjerë ushtarake në Krime me raketa Storm Shadow dhe ATACM.

“Pothuajse të gjitha anijet kryesore të gatshme luftarake janë zhvendosur nga armiku nga baza kryesore e flotës së Detit të Zi, dhe anijet mbahen në Novorossiisk dhe disa prej tyre mbahen në Detin Azov”, tha shefi i marinës ukrainase.

Siç thekson Neizhpapa, bazës detare të Rusisë Novorossiisk në bregun lindor të Detit të Zi i mungojnë objektet e gjera të Sevastopolit të Krimesë, e cila shërbeu si vend depozitimi dhe ngarkimi për raketat e lundrimit të përdorura nga luftanijet e saj për të nisur sulmet ajrore në Ukrainë, shkruan yahoonews

Krahas bombarduesve strategjikë, anijet luftarake dhe nëndetëset me raketa luajnë një rol të rëndësishëm në sulmet e rregullta të raketave me rreze të gjatë veprimi të Rusisë.

Neizhpapa tha se Ukraina kishte shkatërruar ose dëmtuar 27 anije detare, duke përfshirë pesë që ai tha se ishin shkatërruar nga minat detare të vendosura nga dronët e marinës ukrainase pranë Gjirit të Sevastopolit.

Ndryshe, Flota e Detit të Zi përdoret kryesisht tani për logjistikën, një sasi të vogël të kontrollit territorial bregdetar dhe për gjuajtjen e raketave lundruese. Por, shefi i marinës nuk pranoi të shpaloste planet e ardhshme të Ukrainës në Detin e Zi.

Mirëpo, dihet se operacionet aty e kanë lejuar Ukrainën të krijojë dhe të sigurojë korridorin e saj të transportit “pa bekimin e Rusisë”, pasi Moska u tërhoq nga marrëveshja e eksportit të ushqimit gjatë luftës.

Me shtimin e sulmeve me dronët detar, luftanijet ruse nuk hyjnë në pjesën veriperëndimore të Detit të Zi në një sipërfaqe prej gati 25 mijë kilometra katrorë.

LEXO EDHE:

Back to top button