Shefi i NATO-s: Hyrja e Suedisë në NATO tregon se strategjia ushtarake e Putinit po dështon

Shefi i NATO-s: Hyrja e Suedisë në NATO tregon se strategjia ushtarake e Putinit po dështon

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se anëtarësimi i Suedisë në Aleancë tregon se Vladimir Putin ka “dështuar në strategjinë e tij ushtarake ukrainase”, raporton “Guardian”.

Pushtimi i Kremlinit jo vetëm që bëri që vendet e mëparshme të paangazhuara të Suedisë dhe Finlandës të futeshin nën ombrellën mbrojtëse të NATO-s, por tani “Ukraina është më afër anëtarësimit në NATO se kurrë më parë,” tha Stoltenberg.

 

 

Komentet e tij, të bëra së bashku me kryeministrin suedez Ulf Kristerson, erdhën pak përpara se flamuri i Suedisë të ngrihej në shtizën e flamurit jashtë selisë së NATO-s në Bruksel, në një ceremoni që shënonte shtetin e 32-të anëtar suedez të aleancës.

 

 

 

“Kur Presidenti Putin nisi pushtimin e tij të plotë dy vjet më parë, ai donte më pak NATO dhe më shumë kontroll mbi fqinjët e tij. Ai donte të shkatërronte Ukrainën si një shtet sovran, por dështoi”, tha Stoltenberg, transmeton AFP.

“NATO është më e madhe dhe më e fuqishme sot”, shtoi ai.

 

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button