Shefi i OBSH-së kërkon veprim të menjëhershëm për të trajtuar Covidin e gjatë ‘shkatërrues’

Shefi i OBSH-së kërkon veprim të menjëhershëm për të trajtuar Covidin e gjatë ‘shkatërrues’

Covidi i gjatë po “shkatërron” jetën e dhjetëra miliona njerëzve dhe po bën kërdi në sistemet dhe ekonomitë shëndetësore, ka paralajmëruar kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë teksa u kërkoi vendeve të nisin pëpjekjet “e menjëhershme” dhe “të qëndrueshme” për të trajtuar krizën “shumë serioze”, shkruan The Guardian.

Bota nuk ka qenë kurrë në një pozicion më të mirë për t’i dhënë fund pandemisë Covid-19, por është gjithashtu “shumë e qartë” se shumë prej të infektuarve nga virusi, i cili u shfaq për herë të parë në Kinë në fund të vitit 2019, ende po përjetojnë “vuajtje të zgjatura” , tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Covid ka marrë jetën e pothuajse 6.5 milionë njerëzve dhe ka infektuar më shumë se 600 milionë. OBSH vlerëson se 10% deri në 20% e të mbijetuarve kanë mbetur me simptoma afatmesme dhe afatgjata si lodhje, gulçim dhe mosfunksionim njohës. Gratë kanë më shumë gjasa të vuajnë nga kjo gjendje.

Me mungesën e provave për mënyrën më të mirë për ta trajtuar atë, Covidi i gjatë po e kthen jetën e njerëzve përmbys dhe shumë përballen me pritje “shpesh të gjata” dhe “zhgënjyese” për mbështetje ose udhëzime, tha Tedros. Numri i madh i atyre që janë prekur mizorisht nga Covidi, ka gjithashtu një ndikim të rrezikshëm në sistemet shëndetësore dhe ekonomitë që ende rrëmbejnë nga valët e infeksioneve.

“Ndërsa pandemia ka ndryshuar në mënyrë dramatike për shkak të futjes së shumë mjeteve për shpëtimin e jetës, dhe ka dritë në fund të tunelit, ndikimi i Covid-it të gjatë për të gjitha vendet është shumë serioz dhe ka nevojë për veprim të menjëhershëm dhe të qëndrueshëm ekuivalent me shkallën e tij.” tha Tedros, duke shkruar për The Guardian.

“Në fillim të pandemisë, ishte e rëndësishme që sistemet e mbingarkuar shëndetësore të fokusonin të gjitha përpjekjet e tyre për të shpëtuar jetën te pacientët Covid-19 që paraqiteshin me infeksion akut,” tha ai. “Sidoqoftë, është thelbësore që qeveritë të investojnë afatgjatë në sistemin e tyre shëndetësor dhe punëtorët dhe të bëjnë një plan tani për trajtimin e gjatë të Covid-it.

“Ky plan duhet të përfshijë: ofrimin e aksesit të menjëhershëm te antiviralët për pacientët me rrezik të lartë të sëmundjeve serioze, investimin në kërkime dhe ndarjen e mjeteve dhe njohurive të reja pasi ato janë identifikuar për të parandaluar, zbuluar dhe trajtuar pacientët në mënyrë më efektive. Do të thotë gjithashtu mbështetje për shëndetin fizik dhe mendor të pacientëve, si dhe ofrimin e mbështetjes financiare për ata që nuk janë në gjendje të punojnë.”

LEXO EDHE:

Back to top button