Shkencëtarët kanë konfirmuar: Simptomat që shfaqen një ditë para sulmit në zemër

Shkencëtarët kanë konfirmuar: Simptomat që shfaqen një ditë para sulmit në zemër

Hulumtimi i ri zbulon se 50 për qind e pacientëve me zemër kanë një simptomë një ditë para një ataku në zemër.

Rreth gjysma e pacientëve që përjetojnë arrest të papritur kardiak mund të përjetojnë gjithashtu një simptomë të rëndësishme 24 orë para se të humbasin funksionin e zemrës, sipas një studimi të ri.

Hulumtimi mund t’i çojë njerëzit një hap më afër një arresti të papritur kardiak përpara se të ndodhë.

Sipas shkencëtarëve nga Instituti Smith i Zemrës në Qendrën Cedars-Sinai në Los Anxhelos, gratë dhe burrat shpesh kanë një shenjë paralajmëruese të një krize shëndetësore të afërt dhe ndonjëherë fatale, shkruan The Independent .

Gratë më së shumti përjetojnë gulçim, ndërsa meshkujt përjetojnë dhimbje gjoksi, thonë studiuesit, të cilët botuan gjetjet e tyre në revistën Lancet Digital Health. Shenja të tjera paralajmëruese më pak të zakonshme që ndjejnë të dy gjinitë përfshijnë krizat dhe djersitjen jonormale.

“Kjo njohuri mund të çojë në ndërhyrjen e hershme dhe parandalimin e vdekjes.” Zbulimi ynë mund të çojë në një paradigmë të re për parandalimin e vdekjes së papritur kardiake”, tha autori kryesor i studimit Samet Chung.

Hulumtimi përdori të dhëna nga dy studime të arrestit kardiak në Kaliforni dhe Oregon, të cilat përfshinin pacientë të moshës 18 deri në 65 vjeç. Studiuesit gjithashtu ekzaminuan njerëz që kishin simptoma të ngjashme, por nuk kishin përjetuar sulm në zemër.

“Pacientët që vërejnë një shenjë paralajmëruese dhe thërrasin një ambulancë përpara se të rrëzohen nga një arrest i papritur kardiak, kanë një shans pesë herë më të madh për të mbijetuar”, thanë shkencëtarët.

LEXO EDHE:

Back to top button