Shpërthejnë tensionet etnike, mbi 55 të vdekur dhe qindra të plagosur në Indi

Shpërthejnë tensionet etnike, mbi 55 të vdekur dhe qindra të plagosur në Indi

Tensionet dhe dhuna mbi bazë etnike në Manipur të Indisë u mori jetën të paktën 55 personave.

Kështu bëhet e ditur nga ushtria indiane, që saktëson se nga përleshjet janë lënduar qindra persona të tjera, ndërsa janë zhvendosur të paktën 23 mijë njerëz.

Përplasja e dhunshme mes grupeve etnike Kuki dhe Meitei nisi më herët gjatë javës së kaluar për shkak të një proteste për të përcaktuar statusin e tyre.
Shkaku kryesor për humbjen e jetës apo për plagosjen është përdorimi i armëve të zjarrit. Për të qetësuar situatën, ushtria e Indisë janë vendosur në rrugët e rajonit Manipur, ndërsa është vendosur dhe bllokimi i qasjes në internet për të paktën 5 ditë.
Në pamjet e publikuara, vërehet se nga trazirat, ndërtesa të shumta janë në flakë.

LEXO EDHE:

Back to top button