Shtatë produktet që po shtrenjtohen në Zvicër

Shtatë produktet që po shtrenjtohen në Zvicër

Covid dhe lufta në Ukrainë, së bashku me inflacionin në rritje, e bënë Zvicrën edhe më të shtrenjtë se sa ishte më parë. Këto janë disa nga mallrat për të cilat mund të prisni të paguani më shumë

Lajmi i mirë – nëse mund ta quajmë kështu – është se norma e inflacionit në Zvicër, e cila qëndroi në 2.6 për qind në prill, është dukshëm më e ulët se në Francë (5.4 për qind) dhe Gjermani (7.8 për qind), si dhe në pjesën më të madhe të Evropës.

Megjithatë, konsumatorët zviceranë tashmë po ndjejnë rritjen e çmimeve të shumë blerjeve të zakonshme, transmeton albinfo.ch.

Platforma e lajmeve Watson ka renditur shtatë mallra dhe shërbime që tani kushtojnë më shumë, duke e bazuar analizën e saj në indeksin kombëtar të çmimeve të konsumit (LIK), i cili mat inflacionin e mallrave të konsumit në Zvicër.

Produktet që tani janë më të shtrenjta:

Lënda e parë, lëndë e papërpunuar

Çmimet e energjisë, përfshirë benzinën, naftën dhe gazin, janë rritur javët e fundit. “Aktualisht po paguajmë rreth 77 për qind më shumë për naftën për ngrohje në krahasim me janarin 2019”, sipas Watson.

Një litër benzinë kushton aktualisht 2,05 franga, kundrejt 1,60 frangave në gusht 2021.

“Një rikuperim nuk është aktualisht në horizont”, shtoi Watson, transmeton tutje albinfo.ch.

Druri

Çmimet e drurit filluan të rriten tashmë gjatë pandemisë Covid në 2020, duke u rritur me 500 për qind nga maji 2020 deri në maj 2021.

Një nga arsyet është se peleti i drurit mund të përdoret edhe për ngrohje.

“Lufta jo vetëm që e ka bërë më të shtrenjtë lëndën e parë, por edhe prodhimin e peletit”, sipas Andreas Keel, Drejtor Menaxhues i Holzenergie Schweiz, i cili shtoi se në tetor një ton pelet kushtonte 280 franga dhe në janar u rrit në 360 franga.

Ajo që sigurisht nuk ndihmon çështjet është se Rusia është një nga eksportuesit më të mëdhenj të drurit në botë dhe sanksionet e vendosura aktualisht kundër këtij vendi po e përkeqësojnë këtë mungesë.

Mobilje

Nëse jeni duke kërkuar për një divan, tavolinë apo një tjetër mobilje të re, tani nuk është koha e duhur për t’i blerë, pasi kostoja e tyre është rritur me rreth 15 për qind. Një arsye, siç u tha më lart, është çmimi më i lartë i drurit, por ka edhe faktorë të tjerë që kontribuojnë.

“Gjigandi suedez i arredimit Ikea rriti çmimet e tij me një mesatare prej 9 për qind në fund të vitit 2021. Me një pjesë tregu prej 11 për qind, Ikea është një nga lojtarët më të mëdhenj në Zvicër”, tha Watson.

Ushqimi

Ndërsa ushqimi përbën vetëm 6.3 për qind të një buxheti mesatar familjar, ai është ndoshta më i rëndësishmi, pasi askush nuk mund të jetojë pa të.

Arsyeja kryesore e rritjes është se Ukraina eksporton produkte ushqimore si drithërat, gjë që ndikon jo vetëm në çmimet e produkteve si prodhimet e pjekura dhe makaronat, por edhe koston e ushqimit të kafshëve – kjo e fundit është thelbësore për prodhimin e mishit dhe qumështit.

Veshjet

Çmimet e veshjeve zakonisht rriten në prill/maj, por këtë vit ato u rritën më shumë se zakonisht.

Lufta dhe çështjet e dërgesave të lidhura me Covid janë faktorët kryesorë, por më e keqja nuk ka ardhur ende, sipas Andreas Bartmann, nënkryetar i shoqatës së industrisë së shitësve të tekstilit.

“Në vjeshtë, [rritja e çmimeve] do të na godasë masivisht”, tha ai.

Transporti

“Kushdo që dëshiron të blejë një makinë të re aktualisht duhet të paguajë rreth 10 për qind më shumë se në janar 2019”, tha Watson.

Dhe kjo rritje ka të ngjarë të vazhdojë, kryesisht për shkak të kostove më të larta të lëndëve të para dhe problemeve të përgjithshme të shpërndarjes.

Zgjedhja për tregun e makinave të përdorura nuk është gjithashtu një zgjidhje, vuri në dukje Watson, pasi “çmimet atje u rritën edhe më shumë sesa për makinat e reja për shkak të kërkesës së tepërt”.

Ju mund të zgjidhni një motoçikletë ose biçikletë të re, por edhe atje çmimet pritet të rriten – gjithashtu për shkak të mungesës së lëndëve të para dhe pengesave të shpërndarjes.

Udhëtimi

Tani që kufizimet e Covid janë hequr në shumicën e vendeve, udhëtimet e huaja mund të mbeten gjithsesi të paarritshme për shumë njerëz, sepse u bënë më të shtrenjta.

Një arsye kryesore është se, me karburantin që tani kushton më shumë, linjat ajrore po rrisin çmimin e biletave.

Në të njëjtën mënyrë, çmimi i benzinës mund ta bëjë më të kushtueshëm edhe udhëtimin drejt destinacionit tuaj të pushimeve.

Mundësia juaj më e mirë mund të jetë thjesht të qëndroni në shtëpi. Do të ndihet si 2020 përsëri, por pa maska./albinfo.ch

LEXO EDHE:

Back to top button