Si e dini nëse pishina në të cilën po notoni është e pastër? Çdo i pesti person pranon se urinon në ujë

Si e dini nëse pishina në të cilën po notoni është e pastër? Çdo i pesti person pranon se urinon në ujë

Gjithnjë e më shpesh, njerëzit ankohen për probleme të ndryshme shëndetësore pas përdorimit të pishinave publike . Ekspertët sugjerojnë disa këshilla se si të dalloni që uji në pishinën që po përdorni është i pastër.

Si fillim, një sondazh në Amerikë dha detaje disi tronditëse, një në pesë persona të anketuar pranoi se bënte jashtëqitje në pishina . Disa nga pishinat e pajisura më moderne parandalojnë një dukuri të tillë me ngjyra që tregojnë se notarët urinojnë në ujë.

Ndërsa shumë pishina përdorin kimikate të shumta për të mbajtur ujin të pastër, një studim nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) zbuloi se vetëm 20 për qind e pishinave publike nuk janë të rrezikshme për shëndetin dhe sigurinë. 80 për qind e tjera? Nëse nuk janë të kontaminuara me miliona baktere, me siguri përmbajnë klor të tepërt, i cili gjithashtu ka pasoja të dëmshme për shëndetin tuaj.

Ujë i pastër dhe i pastër

Shikoni ujin dhe përpiquni të gjykoni pastërtinë e ujit me sy të lirë, nëse është e qartë, nëse e shihni lehtë fundin, është një shenjë e mirë, por sigurisht nuk do të thotë që nuk ka baktere në uji. Është e rëndësishme që të mos ketë ngjyra ose yndyrë të tjera në ujë. Nëse i vëreni, anashkaloni banjën. E dimë se kjo këshillë mund të duket pak e zakonshme, por mbani mend se sa herë keni kërcyer në ujë pa e parë.

Gjërat rrëshqitëse nuk kanë vend në pishinë

Zhytini duart në ujë ose prekni muret e pishinës. Nëse ato janë të rrëshqitshme ose të yndyrshme në prekje, kjo do të thotë se klori që është futur në pishinë nuk funksionon në të vërtetë – kjo është arsye e mjaftueshme për të ditur se ka miliona baktere në një pishinë të tillë. Sigurisht, anashkaloni banjën.

A funksionojnë filtrat në pishinë?

Një filtër pishinë është në thelb zemra e sistemit të qarkullimit të një pishine. Papastërtia nga uji filtrohet përmes tubit të hyrjes së pishinës dhe qëllimi i tij është të kapë papastërtitë e imta dhe mbeturinat që notojnë në pishinë. Nëse nuk ka një rrymë të fortë uji që godet trupin tuaj kur qëndroni përpara avionëve qarkullues, atëherë filtrat nuk po funksionojnë, duke e lënë pishinën të ndenjur ku mikrobet dhe bakteret lulëzojnë shumë më lehtë.

Rreth pishinës nuk ka erëra të forta

Ju ndoshta mendoni se era e fortë në pishina shkaktohet nga përmbajtja e tepërt e klorit, por nuk është kështu. Kjo erë e fortë është kloramina – klor i holluar që është më pak efektiv dhe e prodhon atë erë kur reagon me djersën, urinën, flokët ose lëkurën. Kloraminat gjithashtu mund të irritojnë lëkurën, sytë dhe traktin respirator.

Shkaqet e pishinës së ndotur dhe rreziqet për shëndetin

Klori është një agjent pastrimi efektiv sepse mund të vrasë shumicën e mikroorganizmave në më pak se një minutë nëse nivelet e klorit janë mjaft të larta, por jo të gjitha bakteret që shkaktojnë sëmundje mund të vriten menjëherë nga klori. Problemi më i zakonshëm shëndetësor është n. infeksioni me kriptosporidia, që është shkaku kryesor i diarresë (diarresë), këto baktere mund të mbijetojnë për shtatë ditë në kontakt me klorin.

Klori i tepërt mund të shkaktojë vështirësi në frymëmarrje dhe mund të djegë lëkurën e ndjeshme, veçanërisht te fëmijët. Kur klori bie në kontakt me djersën dhe urinën e njeriut, formohet kloramina, e cila nuk është vetëm e pranishme në ujin e pishinës, por grumbullohet edhe në ajër nëse nuk ka ajrim të duhur në pishinë.

Shënim: Kjo nuk do të thotë që ju duhet të përmbaheni nga noti në pishina publike, por duhet të jeni të kujdesshëm – është mirë të zgjidhni një pishinë që plotëson standardet e sigurisë dhe u përmbahet udhëzimeve strikte. Edhe pse shërben si një nga aktivitetet tona të preferuara rekreative, marrja e masave paraprake është po aq e rëndësishme sa shijimi i notit.

LEXO EDHE:

Back to top button