Si mund t’ju ndihmojnë farat e lulediellit të humbni peshë?

Farat e lulediellit janë një ushqim popullor, që zakonisht hahen si meze të lehtë ose si shtesë në pjatat e tjera dhe gjithashtu mund t'ju ndihmojnë në planet tuaja për të humbur peshë

Ato janë një central elektrik ushqyes i mbushur me proteina, yndyrna të shëndetshme, fibra dhe vitamina dhe minerale të ndryshme. Megjithatë, për shkak se ato janë të larta në yndyrë dhe kalori, mund të pyesni veten nëse farat e lulediellit janë një zgjedhje e mirë për humbje peshe.

Për shkak të përmbajtjes së lartë të yndyrës, farat e lulediellit janë të larta në kalori. Megjithatë, lloji i yndyrës që gjendet në farat e lulediellit – domethënë yndyra e pangopur – mund të jetë shumë e dobishme për zemrën tuaj, sipas Healthline.

Hulumtimet sugjerojnë zëvendësimin e yndyrave të ngopura në dietën tuaj me yndyrna të pangopura për të ulur kolesterolin e keq në gjak dhe për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Megjithëse mungojnë kërkimet mbi farat e lulediellit dhe humbjen e peshës, lëndët ushqyese në këto fara mund të ndihmojnë në humbjen e peshës duke rritur ngopjen, duke ruajtur masën muskulore dhe duke ju ndihmuar të qëndroni në planin tuaj të humbjes së peshës për më gjatë.

Ato ju mbajnë të ngopur – Ngrënia e ushqimeve të lehta ndihmon në uljen e urisë dhe mund të parandalojë të ngrënit e tepërt në vaktet e mëvonshme. Edhe pse farat e lulediellit nuk janë studiuar në mënyrë specifike, hulumtimet sugjerojnë se ushqimet e ngjashme – si arrat – nxisin ngopjen dhe parandalojnë mbikonsumimin në vaktet e mëvonshme. Përveç kësaj, lëndët ushqyese kryesore në farat e lulediellit – yndyra, proteinat dhe fibrat – janë treguar të jenë veçanërisht të ngopura.

Ato mund t’ju ndihmojnë të mbani muskujt – Studimet kanë treguar se njerëzit me një përqindje më të lartë të muskujve djegin më shumë kalori – edhe kur pushojnë. Kur ndiqni një dietë të kufizuar me kalori, studimet kanë treguar se më shumë se 35 për qind e humbjes së peshës mund të vijë nga muskujt.

Për të kufizuar humbjen e muskujve, shumë studime sugjerojnë konsumimin e sasive të duhura të proteinave së bashku me kryerjen e ushtrimeve të rezistencës. Meqenëse farat e lulediellit me lëkurë përmbajnë rreth 2 gram proteina për lugë gjelle, ato janë një mënyrë e shkëlqyer për të rritur përmbajtjen e proteinave në ushqimet dhe ushqimet tuaja.

Për shembull, ju mund të lyeni fetat e mollës në gjalpë të farave të lulediellit ose të spërkatni farat e lulediellit të lëvruara në një sallatë si një burim i shijshëm i proteinave të shtuara.

Ato mund t’ju ndihmojnë t’i përmbaheni planit tuaj të dietës – Në fund të fundit, një plan i suksesshëm për humbje peshe është ai që mund t’i përmbaheni.

Fibrat – si ato te farat e lulediellit – mund të ndihmojnë. Ekspertët rekomandojnë që femrat të konsumojnë 25 gram fibra në ditë, ndërsa meshkujt 38 gram në ditë.

Në një studim gjashtëmujor që përfshin 345 njerëz në një dietë të rreptë të kufizimit të kalorive, ata që konsumuan sasinë e rekomanduar ditore të fibrave kishin më shumë gjasa t’i përmbaheshin planit të dietës. Përveç kësaj, pjesëmarrësit që rritën marrjen e fibrave humbën më shumë peshë. Mesatarisht, çdo rritje prej 3.7 gram në marrjen ditore të fibrave u shoqërua me 1.4 paund shtesë humbje peshe.

Me fjalë të tjera, nëse ju pëlqejnë farat e lulediellit, ngrënia e tyre mund t’ju ndihmojë t’i përmbaheni dietës tuaj në planin afatgjatë.

LEXO EDHE:

Back to top button