Si ta detyroni veten të ushtroheni edhe kur nuk e keni ndjerë ende dëshirën?

Po ndiheni dembelë ose thjesht nuk dëshironi të dilni nga shtëpia nëse nuk duhet vërtet

Sipas jush, ushtrimet nuk janë diçka që duhet bërë dhe keni deri diku të drejtë. Nuk duhet, por duhet. Dhe jo vetëm për hir të ruajtjes së linjës apo humbjes së peshës, por sepse aktiviteti fizik është shumë i rëndësishëm për shëndetin e përgjithshëm. Kjo është veçanërisht e rëndësishme tani që kalojmë shumë kohë në shtëpi, ulur, me pak ose aspak aktivitet fizik.

Mund të ndiheni rehat të uleni në shtëpi duke parë një serial ose duke lëvizur nëpër rrjetet sociale, por do ta falënderoni veten nëse e bindni veten të ngriheni dhe të paktën të bëni një shëtitje 30-minutëshe.

Këtu janë shtatë këshilla për ta bërë veten të ushtroheni edhe kur nuk ju pëlqen:

Filloni ngadalë

Do të ishte shumë mirë të ushtroheshit intensivisht ose çdo ditë tjetër. Megjithatë, mos e vendosni atë ritëm që në fillim. Jepini vetes një shans për t’u mësuar me çdo aktivitet fizik, kështu që së shpejti trupi juaj do të kërkojë më shumë. Një shëtitje e lehtë prej gjysmë ore, dy herë në javë është zgjidhja e duhur.

“uniforma” sportive

Zgjidhni diçka tërheqëse që do të dëshironit të vishni edhe kur nuk jeni duke ushtruar. Veshjet sportive nuk duhet të jenë të shtrenjta, megjithatë zgjidhni materiale cilësore. Kur keni pajisje që mezi prisni t’i vishni, je i detyruar.

muzikë

Oh po, muzika vërtet ngre humorin dhe jep energji. Krijoni një listë dëgjimi që nuk do t’ju lërë të qetë. Në rastin më të keq, edhe kërcimi para pasqyrës është një aktivitet fizik.

Është më e lehtë në çift

Ftoni një mik, anëtar të familjes ose partner të ushtrohemi së bashku. Mbështetni dhe inkurajoni njëri-tjetrin dhe mos u dorëzoni. Nuk do të mërziteni – kjo është e sigurt! Sigurisht – më pak biseda, më shumë praktikë.

YouTube

Nuk ju pëlqen të dilni? Në vend që të shikoni video ose video qesharake nga artistët tuaj të preferuar në YouTube, kërkoni ato me udhëzime ushtrimesh, ka shumë prej tyre. Gjeni një program ushtrimesh që është interesant dhe argëtues për ju dhe bëni ushtrimet në shtëpi. Ushtroni gjysmë ore gjatë ditës, të paktën tre herë në javë. Është kaq e thjeshtë.

Hulumtimi

Gjeni atë që ju pëlqen vërtet. Zumba, gjimnastikë, palestër, pilates, vrap apo çiklizëm? Ka kaq shumë mundësi dhe nëse bëni atë që doni, asgjë nuk do të jetë e vështirë për ju.

Mos e krahasoni veten

Shihni veten dhe vetëm veten. Mos u zhgënjeni, as mos ndiqni rezultatet dhe numrat çdo ditë. Gjeni ritmin tuaj dhe motivoni veten për të qenë konsistent.

Nëse njihni dikë që zgjohet herët në mëngjes për të vrapuar çdo ditë, nuk ka të bëjë me ju. “Nuk e bëj dot” nuk duhet të jetë arsyeja pse rrini në shtëpi.

LEXO EDHE:

Back to top button