Si ta ruani energjinë gjatë gjithë ditës?

Si ta ruani energjinë gjatë gjithë ditës?

Dëshironi të ndiheni më energjikë gjatë gjithë ditës tuaj të punës? Këtu janë shtatë strategji për t’ju bërë të filloni projektin tuaj personal në mënyrë që të jeni sa më energjik gjatë gjithë ditës.

Kur telefoni mbetet pa bateri, ne e dimë se është koha për të mbushur atë, por a dimë të veprojmë edhe kur ne vetë mbesim pa energji? Ndjenja e stresit ose e lodhjes nuk është e pazakontë. Megjithatë, derisa shumica prej nesh e kuptojnë rëndësinë e rimbushjes së baterive tona, pak prej nesh bëjnë diçka lidhur me këtë.

Ashtu si balancimi i librave, menaxhimi i energjisë suaj ka të bëjë me sigurimin që shpenzimet tuaja të energjisë janë të balancuara me rimbushjen e energjisë, thotë Tony Schwartz, themeluesi i Projektit të Energjisë, një organizatë me bazë në SHBA që punon me kompanitë për të krijuar kultura pune më energjike dhe të qëndrueshme. E gjitha qëndron në një çështje që të bëheni më të ndërgjegjshëm dhe të qëllimshëm për menaxhimin e energjisë.

“Energjia është diçka brenda jush dhe ka veti që e bëjnë atë një burim shumë të fuqishëm – ajo mund të zgjerohet, mund të rinovohet dhe ju mund të mësoni ta përdorni atë në mënyrë më efikase”, thotë Schwartz në TEDx Talk.

Ai përshkruan katër lloje të energjisë: fizike, emocionale, mendore dhe shpirtërore.

“Fizike, është baza e gjithë energjisë në të cilën të tjerët mbështeten. Emocionale, kjo është cilësia e energjisë suaj, sepse mënyra se si ndiheni ndikon thellësisht në mënyrën se si performoni. Mendorja është fokusi i energjisë suaj – kështu që nëse keni një aftësi për të bërë diçka gjatë një kohe, bëhet një burim shumë i fuqishëm energjie. Shpirti njerëzor, kjo është energjia që rrjedh nga bërja e diçkaje që ka vërtet rëndësi – [duke pasur] qëllim, sepse nëse diçka ka vërtet rëndësi për ju, a ka ndonjë pyetje që i sillni më shumë energji asaj?”, thotë ai.

1.Kontrolloni zakonet tuaja

Schëartz sugjeron një auditim të aktiviteteve tuaja të përditshme për të kërkuar gjërat që ju kursejnë energjinë. E anashkaloni mëngjesin dhe nxitoni për në punë? Ndoshta, si shumë prej nesh, ju kërkoni sheqer ose kafeinë për të rritur shpejt energjinë dhe për të ndjerë lodhjen më vonë? Shkrimi i një liste të shpenzimeve tuaja të energjisë mund të çojë në një moment që krijon vrull për ndryshimin e tyre.

Bërja e një ndryshimi të vogël mund t’ju ndihmojë të arrini shpërblime të mëdha. Për shembull, në një studim të vitit 2013, studiuesit nga Universiteti i Sussex zbuluan se punëtorët që u larguan nga zyra e tyre për të ngrënë drekë në plazh ose në park ishin shumë më të lumtur në kthimin e tyre sesa ata që hanin drekë në tavolinën e tyre ose në një kafene afër.

2.Programoni pushimin

Pushimi është zakonisht i nënvlerësuar dhe madje i demonizuar, thotë Schwartz, megjithatë është ajo që na nevojitet më shumë për të rimbushur energjinë tonë.

“Qeniet njerëzore janë krijuar për të pulsuar mes shpenzimit të energjisë dhe rifitimit të energjisë – thjesht mendoni për rrahjet tona të zemrës, është menduar të ngrihet dhe të bjerë gjatë gjithë ditës në varësi të kërkesës… Valët tona të trurit kanë për qëllim të lëvizin nga aktiviteti elektrik me frekuencë të lartë dhe frekuenca më e ulët në natën kështu që ju jeni në gjendje të flini,” thotë ai.

Nëse doni të ndiheni më energjikë, jepini pushimeve një prioritet më të lartë dhe mos u ndjeni fajtor për këtë. Bëni pushime të rregullta gjatë ditës tuaj të punës dhe planifikoni ndonjë festë relaksuese.

3.Flini mirë

Gjumi me cilësi të mirë ju jep energji për të kaluar një ditë të re me shumë aktivitete. Nga ana tjetër, një gjumë i keq gjatë natës mund të ulë produktivitetin tuaj.

Në raportin “Kostoja e gjumit të dobët: humbja e produktivitetit në vendin e punës dhe kostot e lidhura”, botuar në Janar 2010 në “Journal of Occupational & Environmental Medicine”, studiuesit amerikanë vlerësuan se ulja e produktivitetit të punonjësve që rrjedh nga shqetësimet e gjumit dhe lodhja u kushton punëdhënësve 1967 dollarë amerikanë për punonjës çdo vit.

Nëse nuk jeni duke fjetur mirë gjatë natës ose zgjoheni duke u ndjerë i lodhur, provoni të anashkaloni kafen e pasdites, të shmangni alkoolin gjatë natës dhe të shkoni në shtrat në të njëjtën kohë çdo natë – bëjeni një orar i cili është i mjaftueshëm për t’i pasur tetë orë gjumë.

Nëse në mendjen tuaj vazhdojnë të orvaten vazhdimisht mendime atëherë provoni t’i shkruani mendimet tuaja më herët në mbrëmje. Ju mund të pastroni kokën për të fjetur dhe të ktheheni në listën tuaj në mëngjes.

4.Mos u shqetësoni për gjëra të vogla

“Një nga burimet kryesore të harxhimit të energjisë mendore, emocionale dhe fizike është përmes stresit që lidhet me shqetësimin për gjërat e së ardhmes që nuk kanë ndodhur dhe përsiatjen mbi ngjarjet e së kaluarës që kanë ardhur dhe kanë shkuar tashmë”, thotë Craig Hassed, profesor i asociuar në Universitetin Monash.

Ai thotë se vetëm akti i shqetësimit mund të aktivizojë përgjigjen lufto ose ik dhe të nxisë sistemin nervor simpatik në veprim.

“Kur e bëjmë këtë gjatë gjithë ditës, çdo ditë, jo vetëm që na bën të ndihemi të stresuar dhe të shqetësuar, por jemi më të lodhur në fund të ditës. Ajo gjithashtu prodhon një konsumim në sistemin tonë të quajtur ngarkesë alostatike”, thotë ai, e cila me kalimin e kohës promovon përparimin e shumë sëmundjeve.

Meditimi dhe terapia e sjelljes njohëse janë të dyja mënyra efektive për të mësuar të shqetësoheni më pak.

5.Jini të ndërgjegjshëm

Trajnimi i ndërgjegjes është një zgjidhje që bizneset e mëdha si Google po zbatojnë për të ulur stresin e punonjësve dhe për të përmirësuar performancën dhe mirëqenien e tyre. Vetëdija mund të jetë po aq e thjeshtë sa të kushtosh vëmendje – “të jesh i vetëdijshëm, i angazhuar dhe në detyrë”, thotë Hassed.

“Edhe nëse po planifikojmë për të ardhmen, duhet ta bëjmë atë kur jemi të bazuar në momentin aktual. Nëse jemi të shqetësuar, nuk jemi realisht të pranishëm. Pjesa më e madhe e asaj që ne e quajmë planifikim dhe përgatitje është me të vërtetë shqetësim duke pretenduar të jetë i dobishëm,” shpjegon ai.

Nuk është vetëm një punë. Mund të jeni të vëmendshëm kur jeni në shtëpi, duke i kushtuar vëmendjen tuaj të plotë familjes, miqve ose aktiviteteve të kohës së lirë.

“Këto praktika të kombinuara do të ndihmojnë në ruajtjen e një sasie të konsiderueshme energjie dhe do t’i ndihmojnë njerëzit të furnizohen me karburant dhe të freskohen për një ditë të re,” thotë Hassed.

6.Merrni frymë thellë

Marrja e një nxitjeje natyrale të energjisë mund të jetë po aq e lehtë sa të marrësh frymë thellë në bark.

“Pra shumë nga energjia që del nga sistemi ynë shkaktohet nga frymëmarrja e kraharorit. Është një frymëmarrje në gjoks dhe e shpejtë dhe është e gjitha pjesë e reagimit ndaj stresit,” thotë psikologu këshillues dhe terapisti i yogës, Michael de Manincor, themeluesi i Institutit të Yogas në Sidnei.

Ai sugjeron një praktikë të përditshme të frymëmarrjes së ngadaltë të barkut, e quajtur gjithashtu frymëmarrje diafragmatike, për të shkaktuar reagimin e relaksimit të trupit. Frymëmarrja e ngadaltë e barkut mund të bëhet kudo – edhe në tryezën tuaj.

Shtrihuni, ose uluni rehat, me duart tuaja në bark. Merrni frymë thellë dhe lëreni barkun të lëvizë lart e poshtë me frymëmarrjen. Praktikoni për të paktën dy deri në 10 minuta në ditë. Vendoseni atë në ditën tuaj të punës midis projekteve, kur keni nevojë për një nxitje energjie ose për të qetësuar veten.

7.Bëjeni prioritet kujdesin për veten

Kujdesi për të tjerët është një veprim fisnik, por kujdesi i tepërt mund t’ju shkaktojë lodhje- thotë Schwartz. “Kjo vjen nga harxhimi i tepërt i energjisë në emër të të tjerëve dhe shumë pak në emër të vetes, kështu që ju përfundoni duke u djegur dhe dëmtoheni”, thotë ai.

“Problemi është se ne kemi adoptuar mitin se shërbimi ndaj të tjerëve është për të mirën më të madhe … ndonjëherë duke përjashtuar kujdesin për veten. Realiteti është se nëse nuk kujdeseni për veten, atëherë nuk do të jeni në gjendje të kujdeseni për të tjerët.”

Duke u bërë më i vetëdijshëm për shkarkimin e energjisë në jetën tuaj dhe mënyrën më të mirë për të rimbushur energjinë tuaj, mund t’ju bëjë më të mirë në kujdesin për të tjerët dhe, në fund të fundit të ju bëj më produktiv!

LEXO EDHE:

Back to top button