Siri, makina bombë shpërthen në tregun e mbushur me njerëz, të paktën 7 të vdekur

Siri, makina bombë shpërthen në tregun e mbushur me njerëz, të paktën 7 të vdekur

Të paktën shtatë persona janë vrarë në një shpërthim me makinë bombë që synonte një treg të frekuentuar në Sirinë veriore.

Disa të tjerë u plagosën kur shpërthimi shpërtheu në tregun qendror të qytetit Azaz në provincën Aleppo, pranë kufirit turk.

Pamjet e pasojave treguan trupa të shtrirë në tokë, ndërtesa të dëmtuara dhe mbetje të një makine në flakë.

Është e paqartë se kush e kreu sulmin në qytetin që drejtohet nga milicitë proturke.

Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë.

Kur shpërtheu bomba, tregu ishte i mbushur me blerësit që blinin rroba të reja për fëmijët e tyre përpara festës së Fitër Bajramit, që shënon fundin e muajit të ardhshëm të agjërimit islamik të Ramazanit.

Helmetat e bardha, një grup vullnetar shpëtimi që operon në Siri, tha se dy fëmijë ishin në mesin e të vdekurve.

 

LEXO EDHE:

Back to top button