Spastrim etnik në një qytet sudanez, 10-15 mijë njerëz janë vrarë vitin e kaluar

Spastrim etnik në një qytet sudanez, 10-15 mijë njerëz janë vrarë vitin e kaluar

Sipas një raporti të Kombeve të Bashkuara të publikuar nga reuters, midis 10-15 mijë njerëz u vranë në spastrimin etnik të vitit të kaluar në qytetin sudanez të El Geneina.

Qyteti ndodhet në rajonin e Darfurit Perëndimor të Sudanit, dhe forcat paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) dhe milicitë e tyre aleate arabe janë fajësuar për krimin.

Kjo ndodhi për shkak të luftës midis RSF-së dhe ushtrisë sudaneze që filloi në mes të prillit të vitit të kaluar, raporton zeriamerikes.

Në muajin nëntor, një gjeneral i ushtrisë sudaneze akuzoi Emiratet e Bashkuara Arabe për mbështetjen e përpjekjeve luftarake të RSF-së. Raporti i OKB-së arriti në përfundimin se këto akuza janë të besueshme.

Siç thuhet në raport, Emiratet e Bashkuara Arabe ofronin ndihmë ushtarake disa herë në javë përmes Amdjarass, qytet në veri të Çadit.

Megjithatë, Emiratet e Bashkuara Arabe sigurojnë se sipas Amdjarass, ata kishin 122 fluturime aeroplanësh që dërguan ndihma humanitare për sudanezët që ikën nga lufta. Sipas OKB-së, gjysmë milioni njerëz kanë ikur nga Sudani në Çadin lindor.

Në raportin e sipërpërmendur, theksohej se në El Geneina u zhvillua “dhuna intensive” dhe se viktimë e dhunës së RSF-së dhe aleatëve të saj ishte fisi afrikan Masalit.

Është vlerësuar se këto janë krime që mund të përbëjnë krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. RSF më parë mohoi akuzat dhe deklaroi se ushtarët që kryejnë krime do të ndiqen penalisht. /Telegrafi/

LEXO EDHE:

Back to top button