Starmer: Samiti i NATO-s, një shans për të qëndruar bashkë kundër agresionit rus

Starmer: Samiti i NATO-s, një shans për të qëndruar bashkë kundër agresionit rus

Kryeministri britanik Sir Keir Starmer thotë se samiti i NATO-s në Uashington është një shans për anëtarët e saj për t’i dërguar një mesazh Rusisë pas sulmeve të saj “të tmerrshme” në Ukrainë.

Kryeministri i sapoemëruar po fliste nga aeroporti Stansted, ku do të fluturojë për në SHBA dhe do të takohet me liderët botërorë, përfshirë Joe Biden dhe Volodymyr Zelenskyy.

Komentet e tij vijnë pasi Rusia nisi një nga sulmet më të këqija raketore në Ukrainë në muajt e fundit, me të paktën 41 njerëz të vrarë dhe 166 të plagosur.

“Mesazhi im është shumë, shumë i qartë se ky samit i NATO-s është një mundësi për aleatët që të qëndrojnë së bashku, për të forcuar vendosmërinë e tyre, veçanërisht në dritën e atij sulmi të tmerrshëm, kundër agresionit rus”, theksoi ai./abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button