Studentët amerikan gjatë ceremonisë së diplomimit protestuan kundër luftës në Gaza

Studentët amerikan gjatë ceremonisë së diplomimit protestuan kundër luftës në Gaza

Dhjetëra studentë të Universitetit të Commonwealth të Virxhinias u larguan nga ceremonia e tyre e diplomimit të shtunën, pjesërisht për shkak të përgjigjes së një folësi – guvernatorit të shtetit – ndaj protestave të kampusit.

Ajo vjen ndërsa zyrtarët e universiteteve amerikane po përgatiten për ndërprerje të mundshme të fillimit të ceremonive për protestat e luftës Izrael-Gaza. Dhjetëra kolegje të tronditur nga protestat po mbajnë diplomimet këtë fundjavë. Më shumë se 2,000 njerëz janë arrestuar që nga fillimi i protestave në mes të prillit.

Postimet e mediave sociale të shtunën treguan studentë të Universitetit të Commonwealth të Virxhinias (VCU) me kapele dhe fustane që pelerina nga dhoma ndërsa guvernatori republikan Glenn Youngkin filloi fjalimin e tij. Disa studentë kishin kritikuar zgjedhjen e z. Youngkin si folës të këtij viti. Videoja e postuar në internet tregon disa nga protestuesit e VCU duke brohoritur “zbuloni, shpërblejeni – nuk do të ndalemi, nuk do të pushojmë”.

Shumë studentë protestues në SHBA kërkojnë që shkollat ​​e tyre, shumë me fonde masive, të ndërpresin financiarisht lidhjet me Izraelin. Njerëzit duartrokisnin aq fort, sa anëtarët e audiencës nuk mund ta dëgjonin zotin Youngkin të fliste, tha Sereen Haddad, një studente e vitit të dytë të VCU që ndihmoi në organizimin e protestës, për BBC të shtunën në mbrëmje.

Zonja Haddad tha se rreth 150 njerëz marshuan jashtë ceremonisë, duke përfshirë studentë që dolën jashtë.  Në një ceremoni tjetër të shtunën, kancelarja e Universitetit të Kalifornisë, Berkeley, Carol Christ hapi ceremoninë duke pranuar javët e demonstratave nga protestuesit. “Jam e trishtuar nga mënyra sesi ky konflikt ka ndarë studentët, fakultetin dhe stafin”, tha ajo, sipas LA Times.

Vërejtjet tërhoqën disa duartrokitje si dhe thirrjet: “Okupimi duhet të ndalet”. Rreth 20 studentë u ngritën në këmbë dhe filluan të tundnin flamuj palestinezë dhe të këndonin, “Palestinë e lirë”, si gjatë një fjalimi tjetër, raportoi San Francisco Chronicle , dhe më vonë atyre iu bashkuan me brohoritje nga më shumë të diplomuar.

Në një deklaratë, UC Berkeley tha se ngjarja vazhdoi pavarësisht se “për fat të keq u ndërpre” dhe se protestuesit që u larguan nga ceremonia e bënë këtë vullnetarisht. Askush nuk u arrestua. Protesta erdhi një ditë pasi tetë studentë mbanin këmisha që shkruanin “UC divest” gjatë ceremonisë së diplomimit të shkollës juridike. Në muajin e kaluar, BBC ka numëruar më shumë se 130 kolegje dhe universitete amerikane që kanë zhvilluar protesta kundër luftës së vazhdueshme në Gaza.

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button