Studenti me një hobi interesant që vazhdimisht “futet nën lëkurë” të Taylor Swift dhe Elon Musk

Studenti me një hobi interesant që vazhdimisht "futet nën lëkurë" të Taylor Swift dhe Elon Musk

Një studente nga Florida e ka bërë zakon “të futet nën lëkurë” e disa prej njerëzve më të pasur dhe më të famshëm në botë. Si? Duke u treguar njerëzve se ku fluturojnë avionët privatë të të famshëmve dhe sa karbon emetojnë. Emri i tij është Jack Sweeney.

Sweeney dëshiron të sqarojë disa detaje. Para së gjithash, ai mendon se Taylor Swift ka disa këngë të mira. Por ai ende beson, pavarësisht kërcënimit për veprime ligjore, se çdokush duhet të jetë në gjendje të shohë se ku po shkon avioni i saj privat dhe sa shpesh fluturon.

“Dua të jem i drejtë,” i tha ai BBC-së . “Unë përpiqem të ndaj të gjithë informacionin, pavarësisht se kush është.”

Por janë informacionet për vendndodhjen e avionëve privatë të të pasurve dhe të fuqishmëve, të postuara në llogaritë e tij në rrjetet sociale, që e kanë bërë 21-vjeçarin objekt lajmesh dhe kërcënimesh ligjore.

Sweeney është djali i një kontrolluesi të operacioneve të mirëmbajtjes së linjës ajrore dhe është rritur në periferi të Orlandos. Ai thotë se ka pasur gjithmonë një interes për aviacionin dhe teknologjinë, veçanërisht kompanitë e Elon Musk SpaceX dhe Tesla.

Këto interesa përfundimisht e shtynë atë të zhvillonte një faqe interneti për gjurmimin e avionëve, TheAirTraffic.com , dhe llogari të mediave sociale që gjurmojnë avionët e të famshëmve, politikanëve, manjatëve dhe oligarkëve rusë.

Sistemi mbështetet në të dhënat e disponueshme publikisht të mbledhura nga entuziastët amatorë. Avionët në qiell dërgojnë rregullisht informacione se ku janë dhe këto sinjale mund të merren nga njerëzit që përdorin marrës të lirë në tokë.

Ky grup i lulëzuar i kërkuesve të aeroplanëve në internet është pjesë e komunitetit më të madh Osynth, plot me njerëz që pastrojnë të dhënat e disponueshme lirisht në internet në kërkim të informacioneve inkriminuese, depërtuese ose thjesht interesante. Është një ekip që përfshin një sërë individësh, nga kuriozët e butë deri te studiuesit e përkushtuar dhe gazetarët investigativë të përkushtuar.

“Fillimisht po e bëja këtë vetëm si hobi, sepse ishte interesante”, tha Sweeney, i cili aktualisht është në vitin e tretë të studimeve për teknologjinë e informacionit në Universitetin e Floridës Qendrore.

Me kalimin e kohës, ai gjeti një qëllim më specifik. Ai beson “në rëndësinë e transparencës dhe informimit publik”.

Të dhënat e tij janë përdorur në studimet që tregojnë emetimet e mëdha të karbonit të përdorura nga fluturimet private të këngëtares Taylor Swift. Këngëtarja thotë se bleu mjaftueshëm karbon për të kompensuar emetimet nga turneu i saj i fundit. Por ka edhe çështje të privatësisë. Swift, përmes avokatëve të saj, ka argumentuar se zbulimi i vendndodhjes së avionit të saj privat e vë atë në rrezik përndjekjeje.

Në një letër të zbuluar për herë të parë nga The Washington Post, avokatët e këngëtares shkruan se gjurmimi i aeroplanit është një “çështje e jetës ose vdekjes” dhe se nuk ka “asnjë interes legjitim apo nevojë publike për këtë informacion përveç gjurmimit, ngacmimit dhe ushtrimit të dominimit. dhe kontrolli”.

Sweeney i hedh poshtë këto pretendime dhe thotë se ka një interes themelor publik në gjetjen e aeroplanit të yllit të popit. Prova e tij? Vetë fansat e këngëtares.

“Fansat e saj, të cilët janë më aktivët në rrjetet sociale, janë ata që janë vërtet të interesuar”, thotë ai. “Këto profile ndjekësish kanë vazhdimisht më shumë mbështetës dhe fansa sesa kritikues.”

Dhe me turne botërore dhe paraqitje të shumta publike, zakonisht është shumë e lehtë të kuptosh se ku do të jetë Swift në çdo moment të caktuar. Gjatë dy javëve të fundit, për shembull, histori të shumta janë shfaqur që sugjerojnë se ajo mund të udhëtojë mes dy angazhimeve të ngutshme, shfaqjes së saj në Tokio dhe Super Bowl të së dielës në Las Vegas.

Pjesa më e madhe e këtij informacioni publik është më i arritshëm se vendndodhja e avionit. Të dhënat e fluturimit mund të tregojnë se kush zotëron një aeroplan dhe ku është në qiell, por jo kush është në të ose ku udhëtojnë ata njerëz pasi aeroplani ulet.

Por përfaqësuesit e Swift thonë se informacioni i fluturimit jep kohën dhe vendndodhjen e saktë të lëvizjeve të saj dhe theksojnë se një burrë u arrestua së fundmi jashtë shtëpisë së saj në Nju Jork.

Sweeney gjithashtu kishte disa këshilla për yllin, duke sugjeruar butësisht se nëse privatësia është shqetësimi i saj më i madh, ajo mund të regjistrojë avionin e saj privat përmes një entiteti korporativ anonim dhe ndoshta të zgjedhë një kod identifikimi që nuk përfshin ditëlindjen dhe inicialet e saj.

James Slater, avokati i Sweeney, thotë se ai nuk pret që Swift të ndërmarrë veprime të mëtejshme ligjore.

“Letra ishte një përpjekje për të ngacmuar Jackin për të bërë diçka që ai ligjërisht nuk duhet ta bëjë,” tha ai. Fatkeqësisht, njerëzit me pushtet dhe para shpesh e bëjnë këtë.

Kjo nuk është hera e parë që Sweeney është nën presionin e njerëzve të pasur dhe të famshëm. Më e rëndësishmja, kur bleu Twitter (tani X) në 2022, Elon Musk premtoi se nuk do të merrte masa kundër llogarisë së gjurmimit të fluturimeve të Sweeney, Elonjet, në emër të fjalës së lirë.

Foto: EPA-EFE/TOLGA AKMEN / POOL

Megjithatë, brenda disa javësh, Musk ndryshoi kursin, ndaloi llogarinë dhe kërcënoi se do të padiste, duke pretenduar se LongJet kishte rezultuar që dikush ta ndiqte atë dhe të hipte në aeroplanin e dikujt kur fëmija i tij ishte brenda. Policia më vonë identifikoi një anëtar të ekipit të sigurisë së Musk si të dyshuar dhe tha se llogaria e Sweeney nuk kishte asnjë lidhje me incidentin.

Sweeney tani ka një llogari që gjurmon avionin privat të Musk me një vonesë 24 orëshe në mënyrë që të pajtohet me rregullin e faqes kundër gjurmimit të vendndodhjes në kohë reale. Ai gjithashtu mban llogari në disa faqe të mediave sociale, duke ndjekur avionët në pronësi të Kim Kardashian, Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Donald Trump dhe të tjerë.

Por ai u shpreh i zhgënjyer me rregullat e mediave sociale, duke vënë në dukje se Meta pezulloi llogaritë e Swift-it për gjurmimin e avionëve në Facebook dhe Instagram, por la llogari të tjera të tjera të gjurmimit të avionëve, përfshirë ato që gjurmonin aeroplanin e Zuckerberg.

Ndërkohë, shitësit e avionëve duke biseduar në serverin e Sweeney’s Discord mbronin qëndrimin e tij, së bashku me entuziazmin e tyre për hobin e tyre. Dhe disa pranuan se ishin gjithashtu fansa të Swift.

 

LEXO EDHE:

Back to top button