Sulm në një manastir të Mianmarit, të paktën 22 të vdekur

Sulm në një manastir të Mianmarit, të paktën 22 të vdekur

Të paktën 22 persona, duke përfshirë tre murgj, u vranë në një manastir në shtetin jugor Shan të Mianmarit, ndërsa grupet kryengritëse lokale dhe junta e mbështetur nga ushtria akuzuan njëri-tjetrin për kryerjen e masakrës.

Mianmari është zhytur në dhunë politike që kur udhëheqësi ushtarak, Min Aung Hlaing mori pushtetin në një grusht shteti të vitit 2021, i cili përmbysi çdo shpresë se kombi i Azisë Juglindore me 55 milionë banorë do të bëhej një demokraci funksionale.

Grushti i shtetit u pasua nga një goditje brutale ushtarake kundër protestuesve pro-demokracisë që u vranë në rrugë, u rrëmbyen gjatë bastisjeve të natës, raporton cnn.

Që nga grushti i shtetit, të paktën 2,900 njerëz në Mianmar janë vrarë nga trupat e juntës dhe mbi 17,500 janë arrestuar, shumica e të cilëve janë ende në paraburgim, sipas grupit të avokimit të Asistencës për të Burgosurit Politik (AAPP).

Grushti i shtetit ka rezultuar gjithashtu në një rritje të luftimeve midis ushtrisë dhe një grupi të rezistencës, aleate me milicitë etnike të krijuar prej kohësh në një vend që është rrënuar për dekada nga kryengritjet.

Grupet e rezistencës kanë akuzuar në mënyrë të përsëritur ushtrinë e Mianmarit për kryerjen e vrasjeve masive, sulmeve ajrore dhe krimeve të luftës kundër civilëve në rajonet ku po zhvillohen luftimet, akuza që junta i mohon në mënyrë të përsëritur – pavarësisht një numri në rritje provash.

LEXO EDHE:

Back to top button