Lufta në Ukrainë, presidenti sirian i jep mbështetje Rusisë

Lufta në Ukrainë, presidenti sirian i jep mbështetje Rusisë

Presidenti sirian Bashar al-Assad shprehu mbështetjen e tij për Rusinë në luftën në Ukrainë gjatë bisedimeve me homologun e tij rus, presidentin Vladimir Putin të mërkurën në Kremlin.

Gjatë një takimi televiziv, Assad tha se Rusia po luftonte kundër neo-nazistëve dhe “nazistëve të vjetër”, të cilët Perëndimi i kishte marrë dhe tani po i mbështet.

Si Kievi, ashtu edhe Perëndimi thonë se akuzat ruse se Ukraina është bërë një vatër e nazizmit dhe “rusofobisë” janë pretekst të pabazë për një luftë të paprovokuar agresioni në Ukrainë.

Bisedimet midis dy liderëve pritej të përqëndroheshin në rindërtimin e Sirisë pas një kryengritjeje 12-vjeçare të shndërruar në luftë civile dhe përmirësimin e lidhjeve të vendeve me Turqinë.

Takimi i së mërkurës vjen në përvjetorin e luftës civile që ka vrarë rreth 500,000 njerëz dhe ka zhvendosur gjysmën e popullsisë së vendit të paraluftës.

LEXO EDHE:

Back to top button