Sulme ruse me dronë në perëndim të Ukrainës, mbeten të plagosur dhjetëra persona

Sulme ruse me dronë në perëndim të Ukrainës, mbeten të plagosur dhjetëra persona

Së paku 16 njerëz janë plagosur në rajonin Kmelnitski në perëndim të Ukrainës ditën e sotme, si pasojë e sulmeve ruse me dronë.

Zyrtarët rajonalë ukrainas thanë se lëndimet ndodhën nga copëzat e dronëve rusë të rrëzuar nga mbrojtja ajrore ukrainase.

“Në rrethinën Sepetivka, rrëzimi i caqeve ajrore bëri që copëzat e tyre të binin në territorin e një infrastrukture kritike”, tha nënkryetari i administratës rajonale, Serhiy Tyurin, të mërkurën.

Ai tha se një ndërtesë administrative, ndërtesat e banimit dhe veturat u dëmtua nga një shpërthim. Gjashtëmbëdhjetë persona nga ndërtesat përreth u lënduan, shtoi ai. Rusia i kreu sulme me 11 dronë kamikazë në Ukrainë gjatë natës, thanë Forcat Ajrore të Ukrainës të mërkurën në mëngjes. Të gjithë dronët u rrëzuan, tha ushtria në Kiev.

Falë ndihmës nga Perëndimi, Ukraina ka qenë në gjendje ta luftojë pushtimin e plotë rus tash e 20 muaj. Vitin e fundit, Rusia i ka sulmuar rregullisht edhe caqet civile me raketa dhe dronë. Caqet shpesh janë ndërtesat për furnizimin me rrymë, ngrohje dhe ujë për popullsinë. /REL

LEXO EDHE:

Back to top button