Sulmet ruse në Kiev dhe Lviv, raketa shkel hapësirën ajrore polake

Sulmet ruse në Kiev dhe Lviv, raketa shkel hapësirën ajrore polake

Rusia gjuajti raketa dhe dronë në Ukrainë të dielën (24 mars), duke përfshirë kryeqytetin Kiev dhe rajonin perëndimor të Ukrainës Lviv, thanë zyrtarët dhe ushtria polake raportoi se një nga raketat ruse të lundrimit shkeli për pak kohë hapësirën e saj ajrore.

Forcat Ajrore të Ukrainës shkatërruan 18 nga 29 raketat e lëshuara nga Rusia dhe 25 nga 28 dronë sulmues, raportoi Forca Ajrore e Ukrainës në Telegram, transmeton Reuters.

“Disa shpërthime tronditën Kievin herët në mëngjesin e së dielës dhe forcat e mbrojtjes ajrore ukrainase shkatërruan një duzinë raketash të lëshuara nga Rusia mbi kryeqytetin dhe rrethinat e tij,” tha Serhii Popko, kreu i administratës ushtarake në Kiev, në Telegram.

Ai shtoi se në sulm janë shkaktuar vetëm dëme të vogla.

Rusia ka sulmuar Ukrainën prej ditësh. Moska i paraqet sulmet e saj si hakmarrje ndaj sulmeve të Ukrainës gjatë zgjedhjeve të fundit presidenciale.

“Që nga mëngjesi i tretë para agimit të kësaj jave, e gjithë Ukraina është nën alarm ajror dhe këshillohet të kërkojë mbrojtje,” shkroi ambasadorja e SHBA Bridget Brink në Rrjetin X, dikur Twitter.

Ministria ruse e Mbrojtjes nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Një nga raketat ruse të lëshuara në rajonin Lviv të Ukrainës perëndimore ka shkelur hapësirën ajrore polake, tha ushtria polake.

“Objekti hyri në territorin polak pranë qytetit Oserdow dhe qëndroi atje për 39 sekonda. Ai u gjurmua nga sistemet e radarëve ushtarakë gjatë gjithë trajektores së tij”, raportuan Forcat e Armatosura Polake në Rrjetin X.

Kryetari i bashkisë së Lviv, Andriy Sadovyi, tha në Telegram se nuk kishte pasur asnjë sulm në qytet, por rreth 20 raketa dhe shtatë drone ishin lëshuar në rajonin më të madh të Lviv, duke synuar “infrastrukturën kritike”. / REL

LEXO EDHE:

Back to top button