Sulmi në kampin e refugjatëve Al-Maghazi të Gazës, 13 të vrarë

Sulmi në kampin e refugjatëve Al-Maghazi të Gazës, 13 të vrarë

Të paktën 13 persona u vranë, duke përfshirë shtatë fëmijë dhe më shumë se 25 të plagosur pas një sulmi që synoi kampin e refugjatëve Al-Maghazi në qendër të Gazës të martën, sipas zyrtarëve të Spitalit të Martirëve Al-Aksa.

Nga pamjet e siguruara nga CNN nga dëshmitari okular Nihad Owdetallah, tregon disa viktima të shpërndara në dysheme, duke përfshirë fëmijë, me gjak që rrjedh nëpër zonë.

Dhjetëra njerëz duket se vrapojnë në panik, duke bërtitur dhe duke u përpjekur të numërojnë dhe mbajnë trupat e pajetë. Një tavolinë futbolli e mbuluar me pluhur shihet mes trupave të pajetë.

Owdetallah, i cili jeton në kamp, ​​tha për CNN se dëgjoi një shpërthim rreth orës 15:40 me orën lokale të martën, rreth 30 deri në 40 metra larg tij.

“Menjëherë eca për të parë se çfarë ndodhi dhe gjeta trupa të pajetë të hedhur në tokë. Njerëzit që bërtasin, fëmijët që bërtasin. Fëmijë të vdekur në tokë. Ata vetëm po luanin futboll dhe u martirizuan”, tha ai.

Pamjet e xhiruara për CNN nga brenda Spitalit të Martirëve Al-Aksa tregojnë një fluks të vazhdueshëm viktimash dhe njerëz të plagosur që po futen brenda, pasi dhoma e urgjencës është e mbushur me pacientë, duke përfshirë disa fëmijë të plagosur, që bërtasin në dysheme. Anëtarët e familjes shihen duke u grumbulluar mbi trupat e pajetë të të dashurit të tyre, duke i puthur, duke u mbajtur pas tyre dhe duke qarë.

Video nga brenda një morgu në spital tregon familjet që përpiqen të identifikojnë të dashurit e tyre mes të vdekurve.

LEXO EDHE:

Back to top button