Sulmuesi 16 vjeçar shënon 6 gola për Arsenalin?

Çido Obi-Martin, 16 vjeç, po shkatërron çdo mbrojtje kundërshtare që po i del përpara në Akademinë e Arsenalit. Arsenali e mposhti Noruiçin me rezultat të pabesueshëm 9-0 dhe besoni ose jo, Obi-Martin shënoi shtatë nga ata gola. Sulmuesi i talentuar përfundoi një hat-trik të dyfishtë mahnitës, duke shënuar tre golat e tij të parë brenda 17 minutave. Në pjesën e parë, Obi-Martin shënoi pesë gola në emër të tij, por luftoi shumë për të shtuar dy të tjerë në pjesën e dytë.

Futbolli në Londër e kupton që Obi-Martin shënoi 10 gola teksa djemtë e rinj arritën një fitore epike 14-3 ndaj Liverpoolit në nëntor. Ai ishte vetëm 15 vjeç në atë kohë.

Adoleshenti tashmë shënoi 21 gola para thrillerit të Norwich; ai tani ka 28 gola në 16 ndeshje për ekipin U18. Duke bërë këtë, ai ka mposhtur rekordin e mëparshëm të golave ​​në Akademinë e mbajtur nga Folarin Balogun (25 gola). Është interesante se Obi-Martin ende nuk ka nënshkruar një kontratë profesionale me Arsenalin.

Obi-Martin është me nënshtetësi daneze, derisa që nga viti i kaluar luan për Përfaqësuesen e Danimarkës U17, ku në 14 ndeshje ka shënuar 10 gola.

LEXO EDHE:

Back to top button